Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament detinut in cote de 70 %- 30 %- divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament detinut in cote de 70 %- 30 %- divort

Vreau sa divortez, apartamentul este 70 % in contract pe numele meu, restul pe numele lui,adica 30 % iar cota de 30 % el vrea sa o doneze copiilor .
Am intelez ca donatia poate fi atacata de o alta fiica a lui dintr-o alta relatie.Noi suntem casatoriti inca.
Nu stau cu el de 2 ani pt ca a facut o fetita cu o alta persoana in timpul casatoriei.
Am inteles ca se poate contract de vanzare -cumparare , cei 30 % sa-i treaca pe numele copiilor,dar e nevoie de un tutore.
Intrebarea mea este daca tutorele poate vinde apartamentul fara acordul meu sau are alt drept.
Vrea sa vina tutore sora lui ,se poate?
Nu vreau sa ma trezesc ca sora lui imi vinde cei 30 % sau are alt drept in apartament.
Dati-mi un sfat cum sa fac sa ramana cei 30 % din apartament ,fara sa fie atacat de cineva ,de el sau de o alta persoana mai tarziu,de sora lui care vine ca tutore.
Cu respect.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament( am rugamintea sa nu mai editati mesajele in mod nejustificat cu litere majuscule)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Mergeți la notar dacă va înțelegeți.
Va ajuta notarul cu actele.
Deci sa inteleg ca se poate face cu tutore, iar nu are drept de vanzare al apartamentului.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
se cheama curator, nu tutore si e numit doar sa va reprezinte sau asiste copiii daca sunt minori pt a incheia actul de donatie, nu are si nu va avea drepturi sau alte obligatii.
Problema ar fi mai simpla pt viitor daca ati face partaj , apoi, puteti dona dvs copiilor cat vreti.