avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetatean italian- cumparare imobil in Romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetatean italian- cumparare imobil in Romania

Dumnealui nu are buletin de Romania, dar doreste sa cumoere un apartament doar pe numele lui, dar este casatorit cu un cetatean roman.
Ce drepturi ar avea el in Roamnia?
Multumesc.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament(nu este necesar sa editati mesajele cu litere majuscule)
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: larisa91 , utilizator 18:35, 17 Septembrie 2015
Are drepturi ca in tara lui. Daca e casatorit are dreptul si sotia la jumatate din apartament.
Deci el poate cumpara un apartament cu documente italiene.
Va multumesc mult pentru raspuns.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 si 1.3 din Regulament

Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta definitiva si irevocabila teren Gheorghe Stepan Gheorghe Stepan Dupa ramanerea definitiva si irevocabila a unei sentinte privind o suprafata de teren de 1ha- teren livada, primaria a decis sa anuleze suprafata de 1 ha. Este ... (vezi toată discuția)
Apartament detinut in cote de 70 %- 30 %- divort TICLECODRUTA TICLECODRUTA Vreau sa divortez, apartamentul este 70 % in contract pe numele meu, restul pe numele lui,adica 30 % iar cota de 30 % el vrea sa o doneze copiilor . Am ... (vezi toată discuția)
Conditii de prelungire a unui contract de inchiriere din vechiul fond locativ de stat popescuion1961 popescuion1961 Buna seara As vrea sa stiu daca la prelungirea contractului de inchiriere a unei locuinte din vechiul fond locativ de stat trebuie indeplinite anumite ... (vezi toată discuția)