Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetatean italian- cumparare imobil in Romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetatean italian- cumparare imobil in Romania

Dumnealui nu are buletin de Romania, dar doreste sa cumoere un apartament doar pe numele lui, dar este casatorit cu un cetatean roman.
Ce drepturi ar avea el in Roamnia?
Multumesc.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament(nu este necesar sa editati mesajele cu litere majuscule)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Are drepturi ca in tara lui. Daca e casatorit are dreptul si sotia la jumatate din apartament.
Deci el poate cumpara un apartament cu documente italiene.
Va multumesc mult pentru raspuns.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 si 1.3 din Regulament

MARTA SIMONA PETRE, Avocat