avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bancile sunt CAMATARI LEGALI?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bancile sunt CAMATARI LEGALI?

Am luat un credit de la o banca de 10000 ron in 2006 pe o perioada de 10 ani. Am platit vreo trei ani jumate si apoi am avut ceva probleme financiare, neavand posibilitatea platii in continuare a ratei. Dupa cateva luni am fost contactat de un reprezentant al bancii si am convenit plata unor sume mai mici. Dupa vreo patru ani si ceva am intrebat care este soldul contului si am constatat ca soldul era cel care a fost in momentul in care am platit rata conform graficului. Deci ce am platit dupa intelegerea cu reprezentantul banci nu se releva nicaieri. Am incetet platile catre banca si acum sunt executat silit pentru suma de 14500 ron.
Cum se poate sa platesti patru ani si apoi sa trebuiasca sa platesc cu 50% mai mult decat am luat?
Pot face ceva in privinta asta?
Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?
Cel mai recent răspuns: lee_vue , utilizator 10:05, 23 Septembrie 2014
Puteti sa faceti contestatie la executare si sa cereti expertiza contabila.
Multumesc. Dar oare am vreo sansa sau cheltui bani degeaba?
Flo123 a scris:

Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?


Aceasta este o intrebare retorica?

Flo123 a scris:

Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?


nu exista camatari legali. cum nu pot exista hoti, criminali, proxeneti... "legali".

pur si simplu, in fatza bancilor romania e stana fara caini cu acordul expres al guvernantilor.

v. ponta, prim ministru romania: "Nu intrăm noi în sistemul bancar pentru că nu e bine.”

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanzi exagerate ela_ela1974 ela_ela1974 buna ziua suntem un grup de persoane care nu stim cui sa ne adresam poate ne ajutati eu va dau ex meu si restul sunt in aceasi situatie. Am luat un imprumut ... (vezi toată discuția)
Banca ma anunta ca mi-au gresit calcul credit prima casa dupa 1 an de derulare ctr..figurez cu sume restante iioanas iioanas Dupa 1 an de derulare ctr Prima casa cu banca ma trezesc ca sunt anuntata sa mai asigur la plata alti bani in ratei la ctr, pe motiv ca trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)
Executata silita pentru un credit de nevoi personale vivi 111 vivi 111 Va rog sa- mi spune-ti daca pote sa-mi fie executata silit casa pentru o restanta la un credit de nevoi personale fara garantii sau giranti al sotiei mele ... (vezi toată discuția)