Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bancile sunt CAMATARI LEGALI?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bancile sunt CAMATARI LEGALI?

Am luat un credit de la o banca de 10000 ron in 2006 pe o perioada de 10 ani. Am platit vreo trei ani jumate si apoi am avut ceva probleme financiare, neavand posibilitatea platii in continuare a ratei. Dupa cateva luni am fost contactat de un reprezentant al bancii si am convenit plata unor sume mai mici. Dupa vreo patru ani si ceva am intrebat care este soldul contului si am constatat ca soldul era cel care a fost in momentul in care am platit rata conform graficului. Deci ce am platit dupa intelegerea cu reprezentantul banci nu se releva nicaieri. Am incetet platile catre banca si acum sunt executat silit pentru suma de 14500 ron.
Cum se poate sa platesti patru ani si apoi sa trebuiasca sa platesc cu 50% mai mult decat am luat?
Pot face ceva in privinta asta?
Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?
Puteti sa faceti contestatie la executare si sa cereti expertiza contabila.
Multumesc. Dar oare am vreo sansa sau cheltui bani degeaba?
Flo123 a scris:

Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?

Aceasta este o intrebare retorica?

Flo123 a scris:

Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?

nu exista camatari legali. cum nu pot exista hoti, criminali, proxeneti... "legali".

pur si simplu, in fatza bancilor romania e stana fara caini cu acordul expres al guvernantilor.

v. ponta, prim ministru romania: "Nu intrăm noi în sistemul bancar pentru că nu e bine.”

[ link extern ]