avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate ionut1m

Activitate ionut1m

Buna seara,

In prezent lucrez la o firma cu, contract pe perioada determinata de o luna/ 4 ore pe zi si sunt si studenta la o facultate de stat , zi , buget. Inainte de acest contract am lucrat 2 ani cu/8 ore pe zi. Intre acesti 2 ani si acest contract pe o luna am o pauza de 1 luna in care nu am lucrat.
Pot beneficia de somaj dupa terminarea contractului de luna avand in vedere ca este pe perioada determinata si este doar de 4 ore pe zi ? Faptul ca sunt studenta la stat-buget imi poate lua acest drept?
Răspuns la discuția Despre somaj
Nici eu nu cred ca o sa desfiinteze locul de munca numai de dragul meu, de aceea am intrebat sa stiu daca mai exista si alte posibilitati. Sunt angajat la acest loc de munca din 2006 deci nu ar fi problema celor 12 luni de cotizatie
Discuție Despre somaj
Am o mica nelamurire in legatura cu somajul si nu reusesc sa gasesc raspunsul de aceea am ales sa intreb. As vrea sa stiu cum pot sa intru in somaj, fara sa-mi dau demisia, adica firma unde lucrez are posibilitatea sa faca asta chiar daca nu se fac restructurari? Intreb deoarece am inceput facultatea si orele de la scoala se suprapun cu cele de munca. Pana acum m-am mai invoit o zi-doua, am mai plecat cu o ora mai devreme sau am mai intarziat o ora si nu mi-a spus nimeni nimic, dar nu stiu cat o sa mai fie posibil.
Răspuns la discuția Problema firma internet
Eu deja am vorbit cu ei si le-am spus lucrurile astea, dar ei au spus sa ma descurc singur. Sunt curios, este datoria mea sa imi recuperez cablul sau a lor? Pot sa le fac o reclamatie?
Buna seara,

In primul rand nu stiu daca scriu unde trebuie, deci imi cer scuze anticipat. Am si eu o mica problema, am avut pana acum contract cu o firma de net din cartier si acum am reziliat contractul cu deoarece vreau sa ma mut la altii si aici intervine problema. Cablul de net este al meu, eu il vreau inapoi. Eu stau la curte si ca sa iau cablul trebuie sa ma urc pe stalp sa il scot din casuta. I-am sunat sa mi-l dea jos si au spus ca din moment ce am reziliat contractul cu ei nu este problema lor, dar daca este in cutia lor eu am voie sa umblu? Nu vreau sa ma trezesc ca ma acuza pe urma ca am umblat si le-am stricat ceva, si sincer nu m-i se pare normal ca sa umblu eu in treburile lor. Va rog un pic de ajutor.