avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Ariela

Activitate Ariela

Buna ziua,

Tatal meu a mostenit acum ceva timp niste terenuri de pe urma bunicilor sai. A decis ca atata timp cat va trai tatal sau sa il lase sa le foloseasca (acesta a decedat anul trecut in Decembrie), deci se poate spune ca de curand a intrat in posesia lor efectiva. Ca urmare a intelegerii avute cu tatal sau, la primarie nu le-a trecut pe numele sau, avand doar sucesiunea si titlul de mostenitor.
O parte din aceste terenuri (sunt: un teren arabil, 1 faneta, 1 teren semimpadurit: aflate in interiorul comunei sau in imediata apropiere a acesteia) ar dori sa le treaca in categoria intravilan, pentru a fi pretabile constructiei de case.
De la primarie i s-a raspuns verbal ca acest lucru nu este posibil acum . Ca se asteapta ceva din partea Uniunii Europene si ca abia dupa aceia va fi posibil.
Va rog, puteti sa imi dati mai multe detalii. Ce anume trebuie facut pentru clarificarea si definitivarea situatiei terenurilor respective?
Va multumesc anticipat.

O zi frumoasa,
Daniela Barbu
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu conditiile de pensioanre pentru mama mea.
Data de nastere este 05.04.1960.
Vechime - 22 ani
Daca este posibil doresc sa stiu daca se poate pensiona anticipat, sau ce conditii trebuiesc intrunite pentru pensionare pe caz de boala?
Va multumesc.
Buna ziua,


As dori sa obtin mai multe informatii cu privire la urmatoarea situatie: sunt angajata in cadrul unei companii a avand contract pe perioada determinata, din 13.05.2008 pana 13.09.2009. Sunt insarcinata in 4 luni si 7 saptamani, urmand sa nasc la inceputul lunii octombrie.
Angajatorul a fost instiintat in scris asupara conditiei mele. Nu am avut probleme din acest punct de vedere.
Ceea ce doresc sa stiu este in ce masura pot beneficia de concediu postnatal (intrucat eu nu mai sunt angajata la acea data). Din cate am inteles de pe diverse forum-uri - acum exista concediu de sarcina ce este divizat de catre medic inainte de nastere si dupa, in functie de conditiile medicale impuse de sarcina. Termenul pentru concediu prenatal este de 7 luni si 10 zile?. Daca nu pot bebeficia de concediu dupa nastere in ce masura il pot lua inainte si anume sa fiu in concediu, spre exemplu de la 5 luni si ceva??!!
In ceea ce priveste perioada de 2 ani pentru ingrijire copil, doresc sa stiu daca pot beneficia de ea si ce acte si unde trebuiesc depuse ( reamintesc faptul ca atunci nu voi mai fi angajata si deci presupun ca demersurile pe care le-ar fi facut un angajator in acest sens, vor trebui facute de catre mine sau sotul meu).
Va multumesc.