Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere teren din extravilan in categoria intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere teren din extravilan in categoria intravilan

Buna ziua,

Tatal meu a mostenit acum ceva timp niste terenuri de pe urma bunicilor sai. A decis ca atata timp cat va trai tatal sau sa il lase sa le foloseasca (acesta a decedat anul trecut in Decembrie), deci se poate spune ca de curand a intrat in posesia lor efectiva. Ca urmare a intelegerii avute cu tatal sau, la primarie nu le-a trecut pe numele sau, avand doar sucesiunea si titlul de mostenitor.
O parte din aceste terenuri (sunt: un teren arabil, 1 faneta, 1 teren semimpadurit: aflate in interiorul comunei sau in imediata apropiere a acesteia) ar dori sa le treaca in categoria intravilan, pentru a fi pretabile constructiei de case.
De la primarie i s-a raspuns verbal ca acest lucru nu este posibil acum . Ca se asteapta ceva din partea Uniunii Europene si ca abia dupa aceia va fi posibil.
Va rog, puteti sa imi dati mai multe detalii. Ce anume trebuie facut pentru clarificarea si definitivarea situatiei terenurilor respective?
Va multumesc anticipat.

O zi frumoasa,
Daniela Barbu
Depinde exclusiv de urbanismul comunei/satului, nu-l cunoastem.