avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate mif001

Activitate mif001

Răspuns la discuția prezumtie furt energie electrica
Nu este nimeni de specialitate aici sau am gresit sectiunea? Rog un moderator daca este gresit, sa il mute in alta parte unde are vizibilitate mai buna si unde se poate obtine un raspuns macar.
Multumesc anticipat.
Buna ziua. In urma unui control al reprezentantilor companiei de electricitate , s-a constatat ca au avut loc interventii asupra aparatului de contorizare (de fapt o singura interventie unde zic ei ca ar fi indexul descrescator cu 800 kwh). Presupusa interventie s-ar fi facut cu aproximativ 1 an in urma (conform a ceea ce vedeau ei in software), dupa acea interventie toate indexurile corespundeau cu ce aveau ei in istoricul de consum/plati.S-a luat contorul vechi si s-a inlocuit imediat cu unul nou inteligent. Au lasat o hartie prin care instiinteaza proprietarul abonamentului sa se prezinte in termen de 1 saptamana la comisia de verificare. Nu s-au gasit instalatii artizanale sau alte instalatii prin care sa se ocoleasca acest contor , ci doar din soft au "descoperit" ca cineva ar fi operat prin modificarea indexului.
Intrebarea este , cum poate proprietarul abonamentului (care nici nu locuia fizic acolo in perioada in care s-ar fi facut presupusa interventie ci o alta ruda(60+ ani) statea in acel imobil) sa demonstreze in cazul in care se cere asa ceva ca nu avea nici mijloacele necesare si nici fizic nu avea cum sa efectueze acea interventie ? Daca ar fi intr-adevar o interventie , nu putea fi aceasta facuta chiar de angajatii companiei in momentul controalelor/citirilor periodice efectuate poate in perioada spusa de ei? Sau poate chiar cei care au venit sa faca aceste modificari intentionat? Pentru ca este clar ca nu proprietarul abonamentului a intervenit.
In ziua comisiei , a fost proprietarul la sediul societatii dar in loc de comisie unde trebuia sa se desigileze contorul si sa se faca verificari in prezenta proprietarului, a avut loc doar o discutie cu directorul departamentului respectiv.Nu stiu din ce motiv nu a fost efectuata comisia, nu a fost instiintat proprietarul nici nu a fost pus sa semneze vreo hartie. Doar i s-a spus ca v-a primi o factura cu suma care o sa fie calculata de ei pentru "furt de energie" si ca dupa aceea se poate face contestatie...
Nu imi pare normala aceasta procedura , mai ales ca este vorba de cel mai probabil deschiderea unei actiuni penale, plus ca nu stiu cum se calculeaza presupusul prejudiciu.I s-a indus subtil proprietarului ideea ca o sa fie o factura foarte usturatoare...

Care este procedura de recalculare si mai ales cum poate demonstra proprietarul faptul ca nu a intervenit asupra contorului.

Va multumesc anticipat.
flagrant pentru ce anume?
rog un moderator(daca exista pe aceasta arie) sa stearga complet subiectul .Probabil ca nu este interesant subiectul si de aceea nu raspunde nimeni.
Va multumesc anticipat.
daca am postat in sectiunea gresita , rog un moderator sa mute mesajul initial la locul potrivit.
Va multumesc.
Buna ziua,

Se da o societate de transporturi rutiere care are 2 asociati cu parti egale .Ambii sunt si administratori conform actului constitutiv.
Daca unul dintre ei face un contract de inchiriere a unei masini care apartine firmei cu o alta societate , este valabil acel contract?
Intreb asta in ideea ca doar unul dintre asociati a semnat acel contract , fara a avea acordul scris celui de al doilea asociat.
Care este procedura de urmat pentru a anula acel contract?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa ii spun persoanei care le trimite sa faca act de donatie din partea lui catre mine sau ce fel de act ?
Va salut,

Un amic de al meu(italian) m-a intrebat daca nu vreau (fara nici un cost)niste echipamente second hand ( si-a inchis un centru de perfectionare si ce nu a vandut le da sa elibereze spatiul unde le are depozitate).
Este vorba de o masina mica de inghetata , niste bormasini de banc , winch-uri portabile , o masina de gheata , etc. A avut mai multe si pe domeniul alimentar(avea si bucatarie/sala de mese ptr cursanti si mult mai multe tehnice, era un centru tehnic)
Echipamentele sunt folosite dar nu vrea sa ii mai ocupe spatiu acolo unde are le depozitate. A ramas cu astea si vrea sa scape de ele , nu mai are de gand sa stea dupa cumparatori. Pe mine ma tenteaza , in special echipamentele tehnice ca sunt de ajutor prin curtea omului pentru diferite treburi (mai putin masina aia de inghetata cu care nu stiu ce naiba sa fac , in afara de a o monta in foisor sa avem inghetata non stop :) ).

Acum , intrebarea este , cum este mai bine sa le trimita de acolo(italia) in RO? Imi trebuie o factura proforma ceva? Mie m-i le trimite ca persoana fizica, si din partea lui si pentru mine.

Sunt taxe/TVA/etc care trebuie sa le platesc eu? Transportul il platesc eu , normal. Dar la tir ce acte trebuie sa fie lasata comapniei de transport?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.