avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate KE1234

Activitate KE1234

Pana la cati ani dupa divort se poate intenta proces pentru partaj de bunuri?(imobile)
Am contractat un credit in timpul casatoriei pe numele meu, dupa divort nu am mai achitat ratele, acum am poprire pe salar.
Pot cere ca sotul sa-mi plateasca jumatate din poprire?
Casa era bun comun. Nu am facut partaj. Am zis ca le las lor tot. Dar vad ca nu e bine cum am procedat.
Fetita ar vrea sa vina sa stea cu mine dar ii este frica de amenintarile tatalui (si daca el ar face ceva cred ca mi-ar reprosa toata viata). Si oricum fetita nu sta cu el decat in weekend si nu in fiecare weekend, sta mai mult la fosti socri. Acolo merge la scoala, are activitati extrascolare care ii umple tot timpul, acolo are prieteni...
Nu am despartit fetele, le-am lasat lor tot casa cu tot ce era in ea dar dupa nici doua saptamani aia mare s-a mutat la mine, nu mai suporta sa stea acolo din cauza fostului sot. Iar cea mica asa cum am mai scris locuia cu fosti mei socri de la trei ani, o aduceam acasa doar in weekend sau in vacante, cand statea acasa cu sora ei. Nu statea singura acasa.
NU JUDECATI DACA NU STITI SITUATIA REALA!!!!!
Ce nu inteleg eu este: de unde sa platesc daca nu am loc de munca si nici o alta sursa de venit? Practic eu sunt intretinuta in momentul de fata.
Ce mi se poate intampla acum? Trebuie sa ma imprumut pt a plati pensie alimentara?


16,5% pt ca mai am o fetita, care in momentul pronuntari divortului era majora, dar era inca la scoala si locuia cu mine. Dar instanta nu l-a obligat pe fostul sot sa-i plateasca celei mari pensie de intretinere motivand: `daca este majora si vrea pensie de la tatal ei sa-l de-a in judecata` Acum eu pun intrebarea : De unde sa aiba bani de avocat??? Si in concluzie el nu are nici o obligatie iar eu platesc . Rusine sa le fie celor care judeca astfel lucrurile.

In legatura cu locul de munca, da sunt apta de munca si vreau sa muncesc, dar daca economia tarii este asa dezvoltata incat nu gasesc loc de munca, ce vina am eu? Trebuie oare sa muncesc la toti idiotii care vor sa le muncesti pe gratis???

Cat este 16,5% din nimic? Poate ma lamuriti si pe mine.
Ce inseamna pensie in natura?
Abandon de familie? Care familie daca suntem divortati? In momentul de fata nu am posibilitatile financiare nici sa-mi platesc transportul sa merg sa o vad, i-am lasat lui tot (casa mobilata cu tot ce era in ea) mi-am luat doar hainele mele. Cand am divortat m-a amenintat ca se omoara daca divortez, daca ii i-au casa sau fetita cea mica. De fetita cea mare care este majora nici nu se intereseaza.Acum o ameninta pe cea mica ca se omoara daca mai vorbeste cu mine sau daca vrea sa vina la mine.
Pana cand trebuie sa ma umilesc in fata lui sa pot vorbi cu fetita?

Va rog, daca imi puteti spune ce ar trebui sa fac sa nu mai terorizeze fetita.

Buna. Sunt divortata de un an si sase luni, sentinta definitiva si irevocabila. Domiciliul fetitei minore a fost stabilit la tata. Precizez ca in realitate sta cu tatal ei doar la sfarsit de saptamana, in cursul saptamanii locuind la fostii mei socri( acolo locuind de cand merge la scoala, de 5 ani ) Am acceptat sa ramana acolo pt a nu-i afecta viata sociala.
Eu in prezent m-am mutat la 200 de km distanta, motiv pt care nu pot sa-mi vizitez fetita tot la doua saptamani, cum a hotarat instanta.
S-a hatarat sa platesc pensie alimentara 16,5% din venit. Cat am lucrat in localitatea de domiciliu, am avut proprire pe salar, de cand m-am mutat(de sase luni), nu prea am avut serviciu decat cate doua-trei saptamani si cu pauze de vreo o luna(deci mai mult pauza decat munca). Fostul meu sot ma ameninta ca nu ma lasa sa-mi vad fetita pt ca nu i-am platit pensie alimentara de vreo sase luni, iar fetita de frica lui nu vrea sa mai vorbeasca cu mn. Tin sa precizez ca fetita a fost in vacante la mn cate 2-3 zile(pt ca nu a vrut tatal ei sa o lase mai mult) si intotdeauna i-am cumparat imbracaminte in valoare mai mare decat ar fi trebuit sa-i platesc lui pensie alimentara. Dar pe el nu-l intereseaza si vrea pensie alimentara.
Intrebarea mea este, sunt obligata sa-i dau bani astia lui sau este suficient sa ii cumpar fetei ce are nevoie? Si daca nu-i dau lui bani ce risc? Oricum cand i-am dat bani fetei, ea i i-a dat lui si acum nu mai recunoaste ca a primit bani.In concluzie eu nu mai vreau sa-i dau lui pt ca nu ii foloseste in interesul fetei.
Cum pot demonstra ca se foloseste de fetita, doar pt a primi pensie?
Eu am doar obligatia de a plati pensie si trebuie sa ma umilesc in fata lui sa lase fetita sa vorbeasca si sa vina la mine?