Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita poate fi recuperata de la fostul sot?
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita poate fi recuperata de la fostul sot?

Am contractat un credit in timpul casatoriei pe numele meu, dupa divort nu am mai achitat ratele, acum am poprire pe salar.
Pot cere ca sotul sa-mi plateasca jumatate din poprire?
Puteti cere, cum cred ca ii veti cere degeaba, trebuie sa apelati la instanta.
Sotrul divortat.
Partajul l-ati facut? Altfel, ar cam fi cazul. Si in instanta puteti cere ca si domnul sa contribuie la acel credit in masura in care el a fost bun comun, luat si folosit pentru familie.
Depinde de natura juridica a datoriei.
Despre ce suma este vorba?