avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita poate fi recuperata de la fostul sot?
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita poate fi recuperata de la fostul sot?

Am contractat un credit in timpul casatoriei pe numele meu, dupa divort nu am mai achitat ratele, acum am poprire pe salar.
Pot cere ca sotul sa-mi plateasca jumatate din poprire?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:23, 25 Septembrie 2014
Puteti cere, cum cred ca ii veti cere degeaba, trebuie sa apelati la instanta.
Sotrul divortat.
Partajul l-ati facut? Altfel, ar cam fi cazul. Si in instanta puteti cere ca si domnul sa contribuie la acel credit in masura in care el a fost bun comun, luat si folosit pentru familie.
Depinde de natura juridica a datoriei.
Despre ce suma este vorba?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutii noemi2 noemi2 Buna ziua, as dori un sfat ce se mai poate face in urmatoarea situatie: -datorita problemelor de sanatate grave, a trebuit sa optez pentru pensionare care a ... (vezi toată discuția)
Partaj interesant-speta FCF FCF Dau o bere cui reuseste sa gaseasca o solutie in speta de fata: In timpul casatoriei sotia a luat un imprumut DE NEVOI PERSONALE, doar pe numele ei, ... (vezi toată discuția)
Divort biank1106 biank1106 Buna seara. Am o intrebare legata de un eventual partaj in urma unui divort. Eu si sotul meu am cumparat o casa pe durata casniciei, casa care este ipotecata ... (vezi toată discuția)