avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen in care se pot partaja bunurile comune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen in care se pot partaja bunurile comune dobandite in timpul casatoriei?

Pana la cati ani dupa divort se poate intenta proces pentru partaj de bunuri?(imobile)
Ultima modificare: Marți, 23 Septembrie 2014
KE1234, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:04, 23 Septembrie 2014
Oricand. Nu exista un termen de prescriptie. Problema poate aparea in cazul aparitiei un creante ale imobilelor.
Actiunea de partaj este imprescriptibila, prin urmare aceasta poate fi promovata oricand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj maiaz37 maiaz37 Am divortat anul trecut, in ianuarie, dupa 20 de ani de canicie.Am doi baieti de 21 si respectiv 16 care , manipulati fiind, au ramas in incredintarea ... (vezi toată discuția)
Proces de partaj ,impartirea bunurilor probleme probleme Buna seara!Un prieten are o problema si m-am gandit sa incerc sa intreb si aici si v-as ruga sa ma ajutati.Prietenul este divortat de aprox2 ani.Se mai poate ... (vezi toată discuția)
Partajul sotilor este prescriptibil? Cristianna Cristianna Buna seara!Stiam ca actiunea in partaj nu se prescrie.Avem o ruda care a divortat si i-a spus cineva ca daca nu actioneaza in 3 ani i se va prescrie acest ... (vezi toată discuția)