Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul sotilor este prescriptibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul sotilor este prescriptibil?

Buna seara!Stiam ca actiunea in partaj nu se prescrie.Avem o ruda care a divortat si i-a spus cineva ca daca nu actioneaza in 3 ani i se va prescrie acest drept.Este adevarat?Multumesc
Actiunea in partaj este una imprescriptibila,astfel ca partajul poate fi facut oricand dupa desfacerea casatoriei.
luiza2008, utilizator
MIHAI GRIGORE, Avocat
NU. Actiunea in partaj este imprescriptibila.
Actiunea asa cum ati vazut si in mesajul de mai sus poate fi initiata oricand, neexistand un termen in care partea sa-si valorifice acest drept.Oricum indiferent de momentul pe care il va alege partea respectiva, trebuie sa stie ca partajul de bunuri comune este un proces costisitor care implica in primul rand o taxa de timbru de 3% din valoarea masei partajabile, onorariu experti in functie bunurile care fac parte din masa partjabila, onorariu experti consilieri pentru ca intotdeauna sfatuiesc si pe acest aspect si bineinteles onorariul avocatului pe care sfatuiesc sa-l angajeze pentru ca aceste procese sunt extrem de "delicate "iar partile pot suferi adevarate pierderi patrimoniale daca apararea lor este deficitara.
actiunea de partaj e imprescriptibila, dar nu e rau sa o faca cat mai curand pt ca stiti cum e...unele bunuri isi pierd din valoare, se mai imputineaza..etc.