avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate MorosanuMadalina

Activitate MorosanuMadalina

va rog mult sa imi dati un raspuns cu privire la mesajul anterior..
Va rog mult sa ma lamuriti cu o problema: in urma contestatiei in anulare, o pedeapsa privativa de libertate se poate modifica intr-una neprivativa de libertate? Pedeapsa actuala este de 4 ani cu executare. Va rog frumos sa imi raspundeti.. Multumesc.
Răspuns la discuția Contestatie pedeapsa definitiva
Va rog mult sa ma lamuriti cu o problema: in urma unei contestatii in anulare la o sentinta privativa de libertate, acea pedeapsa se poate modifica intr-una neprivativa de libertate? pedeapsa actuala presupune 4 ani cu executare. Va rog mult sa imi raspundeti..Multumesc
este adevarat ca NCPP prevede ca anul de detentie este de 6 luni daca nu se intocmeste pt. condamnat rapoarte negative?
Daca o persoana a primit o sentinta privativa de libertate, in urma contestatie in anulare, pedeapsa se poate modifica in control judiciar pe cautiune?
Va rog tare mult sa imi dati un raspuns..
Va rog mult sa imi raspundeti..
Buna seara!
Am o intrebare..este adevarat ca NCP sau NCPP prevede ca anul de detentie ar avea 6 luni, daca pedeapsa a fost primita dupa VCP?(in cazul in care nu ar avea niciun raport negativ)
In legile din Romania exista posibilitatea ca un condamnat care are o pedeapsa cu executare de 4 ani sa i se poata schimba in control judiciar pe cautiune?
Va rog foarte mult sa ma lamuriti cu aceste doua probleme. Multumesc anticipat!
ce presupune mai exact amnistia?va rog sa-mi dati un raspuns.multumesc
care este cea mai potrivita si ce se poate intampla la termenul fixat? Multumesc
Prietenul meu are de executat o pedeapsa de 4 ani cu executare pt. aderarea sau sprijinirea unui grup infractional si organizarea, conducerea sau finantarea faptelor. A avut doua termene la Inalta Curte, dar la primul s-a dat amanare, iar la cel de-al doilea avocatul nu s-a prezentat, depunand la dosar o adeverinta medicala. instanta a dat sentinta de mai sus printr-o hotarare definitiva., cu avocat din oficiu. Din cate am inteles, avocatul a facut o contestatie la tribunalul botosani, deoarece acolo se afla in detentie persoana in cauza. s-a dat un termen in urma contestatiei. Va rog tare mult sa ma ajutati, spuneti-mi despre ce cale extraordinara de atac este vorba??
rog pe cineva sa-mi spuna daca antecedentele penale ar putea afecta la liberarea conditionata. multumesc