avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_di

Activitate carmen_di

Am terminat cu poprirea acum 30 de zile si conturile nu mi-au fost deblocate
La cat timp dupa achitarea ultimei rate, executorul este obligat sa-mi deblocheze conturile? Am insistat cu emailuri (la telefon nu raspunde nimeni , niciodata) si am primit un raspuns evaziv..si anume ca mai au demersuri de facut. Poprirea a fost facuta de catre angajator si acesta a oprit pana la ultimul banut. Multumesc anticipat pentru raspuns.


Răspuns la discuția Poprire conturi
Cel mai bun sfat este sa ceri angajatorului sa nu-ti mai vireze banii pe card ci sa-i iei din casierie deoarece banca iti va mai face o poprire de 30%si din restul de plata ...in rest ..din experienta pot sa-ti spun ca te vei lupta cu morile de vant in cazul in care vei mai face si alte demersuri..succes!
Discuție Cont blocat
Buna ziua,

Cum procedez in cazul in care o banca ma ameninta cu executare silita in conditiile in care am facut platile la zi dar contul este blocat din cauza unei popriri si banca nu are acces la ei.
Poprirea o face angajatorul lunar si o trimite in contul executorului...
Banca ma someaza cu o alta executare deoarece spun ei ca eu trebuie sa-mi rezolv problemele cu poprirea ..dar eu nu stiu cum sa procedez..si daca este treaba mea. Daca banca nu are solutii sa-si acceseze contul .. ce as putea face eu???? Nu ar trebui ca executorul sa anunte lunar bancile catre care a trimis blocare de conturi ca suma a fost retinuta si virata in contul lui si astfel sa deblocheze conturile???? nu stiu.... ma intreb si eu....!!!