avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate mariusa34

Activitate mariusa34

Buna ziua,

Cum ar trebui sa procedez in situatia aceasta?

Sunt PFA. Contabila a intarziat depunerea declaratiei 070 in care trecea perioada depunere TVA de la 3 la 1 luna. Trebuia depusa pana pe 15 ianuarie, a depus-o pe 25.
Spune ca alte sectoare au acceptat oricum, dar la sectorul 6 inspectorul nu vrea s-o inregistreze, desi s-a dus de cateva ori.
In cele din urma inspectorul a cerut sa vin eu, am venit pe 20 feb, mi-a zis sa schimb contabila si ca o sa rezolve, dar tot nu a inregistrat-o.
Prin urmare, nici declaratiile TVA lunare nu sunt acceptate de sistem.
Am mai fost inca o data pe 10 martie, a zis ca rezolva, dar iar nimic.

Se asteapta sa-i dau ceva? (nu vreau) Ce ar trebui sa fac?

Multumesc frumos


Multumesc dl. George. Exista alta posibilitate pentru taxe mai mici de 37.5% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei?
Buna ziua,

In urma noilor reglamentari pt PFA, doresc sa inchid PFA-ul si sa deschid un SRL.

Imi puteti confirma va rog rezultatele documentarii mele:
1. Eu ma pot angaja pe mine cu salariu 1,000 lei
2. Pana incasez 65,000EUR, impozitul platit va fi 3% pe venit. Dupa ce depasesc, 16% pe profit (nu am cheltuieli deductibile)
3. In ianuarie 2017 pot retrage totii banii din firma pe persoana fizica, platind din nou 16% impozit.

Total impozite: 32% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei

Aceasta este cea mai buna forma de organizare pt a plati impozite cat mai mici?

Multumesc!
Multumesc d-le Neagu pentru raspunsul clar si detaliat
Multumesc.
Atunci mai este nevoie sa trec pe factura in EUR cursul BNR? (daca da, la ce este folosit?)
Buna ziua,

Legat de incasari: daca emit facturi in EUR (pe care precizez cursul BNR al zilei emiterii facturii) si incasez (cateva saptamani mai tarziu) intr-un cont EUR, cum ar trebui mentionate in registru sau calculata suma in RON pt alte declaratii?

Folosesc cursul BNR din factura?


Multumesc
Buna ziua,

Tocmai am infiintat un PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA. Nu sunt salariat.

Imi puteti confirma va rog ca declaratiile pe care trebuie sa le depun anual sunt:

1. Declaratia 329B - pe codul fiscal -- pana pe 25 feb
2. Declaraţia 600 privind venitul asigurat la sistemul public de pensii - pana pe ?

Mai sunt altele? Cum ar fi declaratia 200.

La ANAF mi-au confirmat ca nu mai trebuie sa depun declaratia 220, decat daca trec pe sistem real.

Multumesc, o zi frumoasa!
Marius
Buna ziua d-ra/d-na Melania,

In raspunsul foarte folositor de mai sus ati spus "Daca optati pt norma de venit impozitul, CAS-ul nu se m-ai recalculeaza indiferent daca dvs ati realizat sau nu norma de venit."

Daca optati pt norma de venit, puteti clarifica va rog
1. ce se intampla in cazul depasirii venitului din norma? (CAS-ul nu se mai recalculeaza, dar restul? impozitul pe venit, contributia la pensie?)

2. care sunt obligatiile anuale in acest caz? (exista ceva echivalent declaratiei 200 ce trebuie completat? trebuie completata declaratia 200 oricum?)

Multumesc frumos