avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate laurlaurjb

Activitate laurlaurjb

Buna ziua ,

Am o oarecare problema , prietena mea a avut un prieten inaintea mea caruia , i-a facut cadou un catel Beagle , a pus banii jumatate jumatate cu mama lui , si cand l-a cumparat a fost inscris pe numele lui. Acesta nu a fost impresionat de cadou , mentionez ca asta sa intamplat acum 2 ani si jumatate , cainele are 3 ani acum , nu a avut nici un interes in a avea grija de caine , nu ia cumparat de mancare niciodata , nu lesa , nu plimbari nu nimic. S-au despartit acum 3 luni , nu a vrut sa ia cainele cand a plecat , pe motiv ca nu are unde sa il tina si ca nu poate sa aiba grija de el ; cainele a ramas in posesia prietenei mele de vreo 3 luni de zile , in care a avut grija de el de la inceput , ia cumparat ce a avut nevoie din proprii ei bani , mancare , lese , medic veterinar , vaccinuri , oase .. tot ce are nevoie un caine . Acum ,respectivul sa ridicat cu pretentii ca ar vrea sa vada cainele , sa il scoata afara , sa il plimbe si sa il aduca inapoi si daca prietena mea nu este de acord vine cu executor judecatoresc sa il ia fortat .Mentionez ca toate actele cainelui sunt facute de prietena mea , la medic si peste tot a fost dus tot de ea si ingrijit de ea ; nu vrea sa renunte la caine pentru ca avut grija de el tot acest timp . Ce imi recomandati ? vreau sa trec cainele pe numele ei ,in carnetul veterinar , pe CIP si unde mai trebuie. Ce proceduri ar trebuii urmate ?


Multumesc si astept sfaturi
Buna ziua ,

Am o intrebare , unde imi pot platii taxele pe venit (venituri din castinguri si promouri TV) . Mentionez ca locuiesc in oras Fundulea , jud CL , iar orasul nu este inclus in programul ghiseul.ro . De asemenea cum aflu cate taxe am de platit ? Se poate plati in Bucuresti sau trebuie sa bat drum pana la Calarasi ?
am scris doar ca ma oblig sa stau cel putin 6 luni altfel imi pierd garantia . insa nu am cum sa locuiesc 6 luni de zile in acea zona , cand eu vreau ca dupa 4 zile deja sa ma mut .
Buna ziua ,

recent m-am mutat in chirie , am cautat ceva ieftin iar dupa cateva cautari am gasit ceva la curte intr-un mini complex in Titan . M-am intalnit cu dezvoltatorul , care ma luat cu masina pana la strada respectiva (nu am avut timp exact sa ma uit cum arata zona ). toate bune si frumoase , mi.a placut am inchiriat-o si am semnat un contract fara numar si fara nimic ; mai degraba o foaie de comun accord . Ideea este in felul urmator ,am realizat ca de fapt m-am mutat in mijlocul tiganiei din spate de la auchan . Stau acolo de 3 4 zile si deja am avut 2 conflicte cu cei de acolo , si ma tem pentru viata mea , stand in mijlocul lor . ansamblul este ok insa pana acasa 5 minute stau cu frica in san. Vreau sa imi cer banii inapoi , chiar daca am semnat un asa zis 'contract de inchriere ' pe 6 luni . am oferi 1200 ron din care 400 garantie . Cum ar trebui sa abordez problema si pe ce cale as putea sa imi recuperez banii. una mai amiabila . As lasa 200 ron chiar pentru deranjul creat si pentru cele 4 zile de stat acolo .

Propietarul nu mi.a mentionat nimic de tigani nici eu nu am stiut pana nu am iesit de nebun pe strazi . ma adus cu masina ma lasat la metrou cu masina .A doua zi am avut surpriza sa realizez unde ma dus . Propietarul e ok , insa nu stiu cum sa aborder problema. Ce trebuie sa spun ?


Multumesc si astept niste raspunsuri. B-)