avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate IA-M

Activitate IA-M

Inselaciunea este prin faptul ca "uita" de legea prescrierii si prin faptul ca nu se mai judeca cererile de executare ci sunt aprobate direct.
Răspuns la discuția Incert
Am castigat 1 proces - astept motivarea.
Mai am 2...

Ar trebui sa cereti ajutor juridic din partea unui avocat. Daca creditul este asa de vechi, este posibil sa fie implinita perioada prescriptiei, astfel nu va trebui sa mai le restituiti banii.
Răspuns la discuția poprirea pe salariu
Nu esti in masura sa faci contestatie la poprire? Sigur nu e prescrisa datoria?
Răspuns la discuția SE PRESCRIE DATORIA LA BANCA.
Blocheaza-le numarul de telefon! Nu mai ai ce sa vorbesti cu ei. Nu iti vor face decat nervi.
Cel mai bine e sa va angajati un avocat care a mai castigat cazuri de prescriptie. Practic perioada de prescriptie s-a implinit daca contractul nu mai contiine alti termeni.
Ar fi bine sa-i reclamati la politie ca va hartuiesc, sau sa-i hartuiti la randul dvs. Toti isi spun numele cand va apeleaza, si pe multi ii gasiti pe facebook.. puteti sa mergeti chiar la sediul lor sa-i intrebati de vorba... sa vada si ei cum e sa fii hartuit.
Ei nu tin cont de lege - de faptul ca nu mai au drept la datorie.. si au asteptat atat timp sa creasca datoria.. niste excroci! Nu le dati nimic, faceti contestatie in momentul cand primiti executarea judecatoreasca, si cereti judecatoriei taxa de cautiune, astfel incat sa nu va puna poprirea pe timpul procesului ce poate sa dureze mai mult de 1 an.
Puteti sa nu platiti nimic facand contestatie daca s-a implinit termenul de prescriptie de 3 ani de zile.
In termenul pe care l-ati primit de la judecatorie, prin infiintarea popririi, trebuie sa faceti contestatie. Eu consider ca s-a implinit termenul de prescriptie(3 ani de cand se naste datoria), astfel ca nu mai sunteti obligat sa le restituiti suma. Ei trebuia sa isi recupereze banii in 3 ani de la nasterea datoriei.
Cel mai bine va angajati un avocat, daca nu aveti timp sa cititi legile.
Am si eu o poprire pe 50% din salariu, iar in curand contractul meu de munca va inceta cu acordul partilor.
Legea mentioneaza ca ultimul salariu cu tot cu zile de concediu - lichidarea, va mai fi poprita?
Am contestat, desigur!
alexandrualexandru a scris:

Buna ziua,
Ii actionati in judecata pentru 'inselaciune' pentru faptul ca dumneavoastra nu va achitati creantele si, in opinia dumneavoastra a intervenit prescriptia dreptului material la actiune ?
Doar intreb..


Salut! Pare simplu la prima vedere... e ca un imprumut de la un prieten. Te-a ajutat si apoi dupa ce ca nu-i mai dai nimic, ii mai si ceri, eventual ii "furi" si sotia.

Nimic nu e simplu, si totul e relativ!

Nu mi-am mai platit creditele in 2008 din cauza crizei financiare, nu ca m-am apucat de droguri sau ca sunt un nenorocit. Criza exista din cauza unor institutii bancare.
Compania pentru care lucram, a dat faliment, lasandu-ma cu 5 salarii neplatite in valoare de 14.800 RON. Credeti ca-mi mai da mie cineva acesti bani inapoi? Nu.. Se ocupa o casa de insolventa sa apere interesele patronilor si altor hoti. Se ocupa cineva de interesul meu de bun angajat inselat? NU!

Am inceput sa nu mai platesc creditele pentru ca nu am avut un job timp de 8 luni de prin august 2008, iar din prima zi de intarziere, bancile aveau la dispozitie 3 ani sa puna proprire.
In august 2011, in baza vechiului articol 405 din Codul de Procedura Civila al Romaniei sau 705 dupa noul cod de procedura, avea la dispozitie 3 ani sa declanseze procedura.

Au "asteptat" pana in august 2014 cand s-au hotarat sa ma actioneze in judecata si sa obtina prin decembrie 2014 proprirea pe salariu, ce a inceput sa fie aplicata dupa alte 4 luni.

ESTE INSELACIUNE, pentru ca asta stiu de la prietenii ce lucreaza pentru Kruk si EOS. Incearca pur si simplu si le iese tot timpul, pentru ca oamenii nu contesta, nu se mai lupta cu sistemul ticalosit, cu camatarii astia! Ei stiu ca nu mai au dreptul, dar totusi o fac!

Renuntati la moralitati si nu mai confundati banca cu prietenul/familia..
Banca are dobanda, comisioane si mai mult decat tine - legea de partea ei! In plus ea isi asigura creditul tau la asiguratori, asiguratorii la reasiguratori...

Executorul judecatoresc sunt sigur ca stia foarte bine ca datoria era prescrisa. La fel ca si judecatorul... dar traim in Romania..

ASA CA, DA! ... E O TENTATIVA DE INSELACIUNE!