avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2084 soluții astăzi
Forum Activitate iongheorghe1982

Activitate iongheorghe1982

Buna ziua

Am o microintreprindere fara nici un angajat. La sfarsit de an platesc impozit pe dividende ca toata lumea.
In acelasi timp dau in fiecare luna 500 de lei la bona. Daca as angaja-o cu carte de munca pe firma ca si persoana care face curatenie, ar fi in avantajul meu? Stiu ca la un net de 500 de lei costul total ar fi undeva la 850 lei. Dar avand in vedere ca 500 de lei oricum ii dau, se merita sa dau in plus inca 350 de lei si la sfarsit de an sa castig avand un impozit pe dividende mai mic.
Ma puteti ajuta cu un calcul/formula de calcul.
(Cum am zis ideea este ca o parte din bani oricum ii dau, si la final castig de fapt prin un impozit mai mic)
Multumesc.
Răspuns la discuția Cum scot legal bani din firma
Adica daca imi infiintez o firma timp de un an traiesc cu aer? In conditiile astea cum poate lumea sa isi faca firme? Toti au bani de investitia initiala cu sediul, utilaje etc plus propriul salar pe un an?
Nu exista ca se scot banii si se tine o evidenta undeva separat si cand vine momentul se plateste impozitul pe profit? La microintreprindere am inteles ca se poate si fara nici un angajat.
Ma trec pe mine angajat si pe langa impozitul pe profit , mai dau si impozitul pe salarl, cas etc?
Buna ziua
Daca sunt administratorul/unic asociat la o microintreprindere cum pot scoate in mod legal banii din firma? Adica: am niste bani in contul firmei si trebuie si eu ca tot omul sa imi iau mancare haine etc, adica bunuri care nu sunt in folosul firmei.
Cum pot sa am si eu bani in buzunarul meu personal si nu in buzunarul firmei? Trebuie sa astept un an pana pot da dividende?
Răspuns la discuția Diminuare impozit pe profit
Pe internet am mai gasit si o solutie prin care daca preconizez o investitie, pot sa amani plata impozitului pe profit, cumpari ceva de banii respectivi, urmand ca in septembrie cand ar fi de platit iar impozit pe profit sa nu mai platesc nimic sau o suma redusa cum am precizat mai sus.
Este posibil asa ceva, sa zici ca banii sunt un fond de investitii?
Buna ziua,

Imi explicati simplist cum se poate diminua impozitul pe profit?
Ex: firma are profit suma de 100 de lei pe anul 2013. Deci trebuie sa plateasca impozit pe profit 100x0.16=16 lei.
Acuma cum se poate diminua acest 16 lei? Daca cumpar ceva de 16 lei in februarie 2014. Inseamna ca nu mai plasesc acei 16 lei? Sau din acei 100 se mai scad 16 lei si se face 84x0.16=13.44 impozitul pe profit.
Sau o data anul terminat acei 16 sunt batuti in cuie si nu am alteceva de facut decat sa platesc?
Multumesc