avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate papoyashu

Activitate papoyashu

Răspuns la discuția Contract de donare
legalmgm a scris:

Donaţia este un contract prin care o persoană, numită Donator, transmite în mod gratuit şi, de regulă, irevocabil, dreptul său de proprietate asupra unui bun mobil sau imobil către o altă persoană, numită Donatar, care îl acceptă.
Donaţia este un contract cu titlu gratuit pentru că una dintre părţi urmăreşte să procure celeilalte părţi un beneficiu, fără a obţine în schimb vreun avantaj.
Totodata, de regula, donaţia este şi irevocabilă în baza principiului reglementat de Art. 985 din Noul Cod Civil.
Conform prev. art. 1011 din Noul Cod Civil, donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

Donatia poate naste suspiciuni/probleme:
- nu sunteti rude
- pot aparea mostenitori



Mai precis? se poate ataca ? exista vreun risc?

Buna ziua!
Am cumparat un teren extravilan in rate de la o cunostinta banii fiind achitati in rate.
Am mers impreuna la notar pentru a intocmii actele de vanzare cumparare, moment in care s-a ivit o problema: terenul nu poate fii instrainat decat cu acordul MAN - lui si trebuie ferificat de acestia lucru care dureaza 2-3 luni!
Notarul ne-a sfatuit sa facem contract de donare.
Intrebarea mea este daca acest contract poate fi atacat in vreun fel pe viitor de catre cineva?
Acest contract are aceeasi valoare ca cel de vanzare-cumparare?
Mentionez ca donatorul este casatorit si nu are copii.
Eu am de gand sa construiesc o casa pe viitor!

Am de ce sa ma tem? sau cum trebuie sa procedez sa nu am probleme?!



Va multumesc!
Răspuns la discuția Inmatriculari Bulgaria
Pai si daca eu am masina de 2 ani sa inteleg ca nu am voie sa circul cu ea pe strazile noastre?
Buna ziua! Am auzit niste zvonuri din care reiese ca nu mai poti circula cu masini inmatriculate in Bulgaria mai mult de 3 luni in urma unei legi date in 2015!
As dorii sa stiu daca este adevarat, daca este valabil doar pentru inmatricularile ulterioare punerii legii in vigoare si daca este vreo posibilitate de a ''fenta'' aceasta lege?


Va multumesc!
Răspuns la discuția Caz penal sau nu ?
Eu nu mi-am dat seama ca mi-a dat mai mult, vorbeam la telefon, am luat banii si i-am impreunat cu banii pe care deja ii aveam in mana!
Răspuns la discuția Caz penal sau nu ?
Casierul ma poate actiona in judecata? Eu sincer nu mi-am dat seama ca am primit mai mult decat trebuia!
Buna ziua, acum 2 zile am fost la o casa de schimb valutar sa schimb o hartie de 100 de euro in 2 hartii de 50.Stand la casa cu mai multi bani in mana si vorbind la telefon nu am realizat ca angajatul casei mi-a dat 4 hartii de 50e.
In aceasta dimineata a venit la domiciliul meu un agent al politiei sa imi spuna ca angajatul casei de schimb a mers la politie sa raporteze eroarea si sa imi sugereze sa ii returnez 100e pentru gresala lui care se vede si pe camera de filmat.
Eu nu am de unde sa ii dau banii pentru ca i-am cheltuit.
Am eu vreo vina? ce se poate intampla legal?
Răspuns la discuția Reabilitarea
Dar cum trebuie sa procedez?
Discuție Reabilitarea
Buna ziua,am si eu o intrebare.
In anul 2009 am fost arestat pentru inselaciune, am fost condamnat la 2 ani de inchisoare si am fost eliberat in 2010 dupa 1 an si 4 luni in detentie.
As vrea sa imi fac reabilitarea, adica stergerea cazierului, cum pot face asta. cum se procedeaza?

Răspuns la discuția Poprire pe salariu
Nu mi se pare normal ce se intampla in contextul in care mama are salariu de baza 600 ron si 18euro pe zi diurna, din diurna nu au voie sa opreasca, atunci de unde stiu cat sa opreasca?