avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Activitate ddv82

Activitate ddv82

In ziua de 20 iunie 2018 am fost oprit la un control de rutina insa cu o seara inainte consumasem alcool.Mi-a iesit 0.12 in aerul expirat.Adoua zi m-am dus la primarie sa-mi platesc amenda insa doamnele de acolo nu au vrut sa-mi primeasca banii deoarece data incheierii procesului verbal este 20.02.2018.M-am uitat si am vazut ca si data data savarsirii faptei este tot 20 februarie 2018.Ce pot face?
Răspuns la discuția Alcool la Volan din martie 2015
cred ca nu ai inteles...intreba de renuntarea inceperii urmarii penale...nu la amanarea aplicarii pedepsei
Răspuns la discuția Alcool la Volan din martie 2015
renuntarea se poate face doar daca nivelul alcoolemiei e sub 0.80...in cazul tau este exclusa.
Răspuns la discuția Alcool la Volan din martie 2015
La valoarea alcoolemiei pe care ai avut-o , deja ai deschis un dosar penal pe numele tau.Depinde cand va trimite respectivul politist dosarul la parchet.Dupa se poate sau nu se poate sa ajungi la procuror care va propune o pedeapsa si vei ajunge intr-un final in instanta.Sfatul meu e sa-ti angajezi un avocat.Azi am reusit sa-mi recuperez permisul dupa 1 an si 6 luni..fara sa-l anuleze..la o alcoolemie cu mult peste a ta.Ideea e sa reusesti in instanta sa iei amanarea aplicarii pedepsei( nu este o condamnare propiu-zisa astfel permisul nu-ti va fi anulat)
Răspuns la discuția Alcool la volan!
Dupa 1 an si peste 6 luni de asteptari si procese in dimineata aceasta am reusit sa-mi recuperez permisul dupa ce in prima instanta am luat 8 luni cu suspendare iar la Curtea de Apel am primit amanarea aplicarii pedepsei astfel mi-am recuperat in sfarsit permisul.Nu sfatuiesc pe nimeni sa se urce la volan chiar si daca a "gustat" un paharel de bere.
am citat pentru a putea raspunde corespunzator,inainte de a putea pune poprire se trimite o somatie,nu traim in tara lui papura voda si a executorilor judecatoresti.atunci de ce mai trimit somatiile?

cheltuieli de judecata da..dar nu cheltuieli de executare silita care ajung si la 500-600 de lei
Răspuns la discuția Exemplu de abuz!!!!
Nu se ia in considerare data inregistrarii?
Nr. unic (nr. format vechi) : 3906/243/2014
Data inregistrarii 10.09.2014
Data ultimei modificari: 17.09.2014
Sectie: Civil si penal
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită DOSAR EXECUTIONAL
Solutia pe scurt: Admite cererea de incuviinţare a executarii silite privind titlul executoriu - Proces verbal de constatare a contravenţiei seria R 11 nr. 0292140/09.09.2011.
Document: Încheiere - de executare silită 2590/2014 15.09.2014
Deci la trei ani si o zi e inregistrata plangerea pentru despagubire..procesul verbal fiind semnat la 9.09.2011 iar la 10.09.2014 s-au trezit sa o depuna.din cate stiu dupa 3 ani se prescrie.
dosarele dupa cum am vazut s-au judecat dar deocamdata nu am primit nicio somatie.daca eu ma duc sa platesc acele despagubiri si le arat dovada platii..mai imi pot cere sume pentru cheltuieli de executare?
Sunt persoana fizica