avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Activitate liligeorgescu67

Activitate liligeorgescu67

Va multumesc!
Răspuns la discuția Dreptul de preemptiune
Nu, ma refeream la faptul ca dupa ce se indeplinesc toate procedurile de publicare , astept 30 de zile, si niciun preemptor nu doreste sa cumpere, mi se elibereaza o adeverinta precum ca terenul e liber spre vanzare. Daca eu nu gasesc un alt cumparator, aceasta adeverinta cat are valabilitate? sau e valabila oricat, pana gasesc cumparator?

Multumesc!
Am un teren extravilan pe care doresc sa-l vand. Nu am gasit inca client. Trebuie sa depun la Primarie un intreg dosar cu acte in vederea publicarii de vanzare( acte legalizate, extras de carte funciara, certificat fiscal, etc.)
Daca nu se gaseste niciun cumparator, acea adeverinta eliberata de primarie mai este valabila si pe viitor, sau cat are valabilitate?
Multumesc!
Buna ziua,
Asa cum ne-am asteptat, sotul meu a primit chemare in judecata pentru continuarea platii alimentare pentru fiul sau major, insa vreau sa va relatez urmatoarele:
Imediat ce nu i s-a mai retinut pensia pe statul de plata, sotul meu a solicitat fiului sa-i dea un cont in care sa-i vireze pensia in continuare, ceea ce s-a si intamplat, intelegandu-se sa-i plateasca lunar suma care i se retinea si pe statul de plata ( si , credeti-ma ca nu este o suma de neglijat!), astfel, sa evite sa se mai ajunga la judecatorie!
Ceea ce fiul sau nu i-a spus, este ca el deja introdusese actiune la judecatorie, fapt ce l-a mahnit si suparat mult pe tatal sau.
Acum ne gasim in situatia de a depune intampinare si a solicita diminuarea procentului, avand in vedere ca atat eu, cat si mama sotului suntem in intretinerea acestuia, neavand niciun venit, putand dovedi cu inscrisuri.
Intrebarile sunt:
Trebuie sa angajeze un avocat sa-l reprezinte sau doar sa depuna intampinarea, lasand la latitudinea instantei?
Sa-i mai plateasca in continuare, in cont, fiului, sau sa astepte pana la decizia instantei?( mentionez ca suma pe care a platit-o deja este de 25% din venit);
Dupa decizia instantei (indiferent care va fi aceasta),sotul meu intelege sa plateasca fiului pensia, insa acesta trebuie sa mai apeleze la un executor judecatoresc, si daca da, cine va plati cheltuielile de judecata?
In speranta ca ma veti ajuta cu niste raspunsuri, va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Proces de inselaciune
Va multumesc !
Sunt parte vatamata intr-un proces de inselaciune,( art.244 NCP,al.1 din CP,cu aplic. art.41 al.2 din CP din 1968 cu aplic.art.5 din CP.), primul termen fiind in luna noiembrie.
Inainte de a ajunge dosarul in instanta, am fost chemata la Politia care a instrumentat cazul, acolo era si inculpatul care si-a recunoscut fapta si care mi-a returnat o treime din prejudiciul facut. Am fost de acord sa primesc acei bani, dar nu am renuntat la plangerea penala , conditia fiind de a mi se returna si restul de bani. Acest lucru nu s-a intamplat si dosarul a ajuns in instanta.
Intrebarea este: eu trebuie sa angajez avocat?
Ma gandesc ca pe langa suma pe care are sa mi-o mai restituie, sa-i cer si daune morale.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez?

Va multumesc!

Răspuns la discuția pensie alimentara copil major
Va multumesc pentru lamuriri!
Răspuns la discuția pensie alimentara copil major
Multumesc pentru raspuns!
Ar mai fi o problema: Instanta, in comunicarea pe care mi-a trimis-o, nu a dat inca un termen, probabil ca va fi peste o luna. Eu, peste o luna voi fi plecat din tara in interes de serviciu.
Cum procedez in acest caz?
Am platit pensie alimentara 25% din venitul net pana la majoratul copilului. Acum m-a chemat in judecata pentru continuarea platii, el fiind inca elev.
Eu inteleg sa-i platesc in continuare. Va trebui sa depun la judecatorie o intampinare.
Intrebarea este : cum se depune aceasta? va trebui sa angajez un avocat?
Din moment ce sunt de acord cu plata pensiei, de ce sa mai platesc si un avocat?!
Multumesc anticipat!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Ceea ce va pot spune este ca mama sotului nu are niciun fel de venituri, iar eu, sunt capabila de munca, insa, stiti si d-voastra cum e...oricat ti-ai dori sa muncesti in ziua de azi, dupa o anumita varsta, indiferent daca ai studii si experienta, nu te mai vrea nimeni!
Trist, dar adevarat!