Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de preemptiune

Am un teren extravilan pe care doresc sa-l vand. Nu am gasit inca client. Trebuie sa depun la Primarie un intreg dosar cu acte in vederea publicarii de vanzare( acte legalizate, extras de carte funciara, certificat fiscal, etc.)
Daca nu se gaseste niciun cumparator, acea adeverinta eliberata de primarie mai este valabila si pe viitor, sau cat are valabilitate?
Multumesc!
Daca e vorba de certificatul fiscal, acesta e valabil pana la sfârşitul lunii
Nu, ma refeream la faptul ca dupa ce se indeplinesc toate procedurile de publicare , astept 30 de zile, si niciun preemptor nu doreste sa cumpere, mi se elibereaza o adeverinta precum ca terenul e liber spre vanzare. Daca eu nu gasesc un alt cumparator, aceasta adeverinta cat are valabilitate? sau e valabila oricat, pana gasesc cumparator?

Multumesc!