avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaNiculae

Activitate MihaelaNiculae

Buna ziua,

As dori sa stiu daca stimulentul de insertie (500 lei) garantat de stat dupa intoarcerea mai devreme la serviciu dupa concediul de crestere a copilului este supus popririi bancare. Fiind in aceasta situatie, indemnizatia nu a fost oprita sau poprita partial. As dori sa stiu daca acest lucru este valabil si pentru stimulentul de insertie. Multumesc
Răspuns la discuția Concediu maternitate obligatoriu?
Mda, se pare ca cele 42 de zile de concediu medical sunt obligatorii pentru mama, indiferent daca are sau nu venit. Asta inseamna ca tatal nu isi poate lua CCC decat dupa cele 42 de zile de la nasterea copilului. Asa au spus atat cei de la primarie cat si cei de la CASMB
Răspuns la discuția Concediu maternitate obligatoriu?
Spuneti-mi va rog, mai sunt valabile si obligatorii cele 42 de zile pana se depune dosarul daca tatal este cel care il solicita, nu mama? Mama are PFA si nu este obligata sa isi ia acest concediu, nemergand la munca, nu?
As dori sa stiu daca in situatia in care eu ca viitoare mama nu mi-am luat concediu pre natal si il voi cumula cu cel post natal (deci voi avea concediul de 126 de zile luat integral dupa nastere), iar sotul meu isi va lua concediu de crestere a copilului timp de un an, eu si sotul meu vom primi in acelasi timp banii pt concediul medical (al meu) si ICC (al lui?) Sau ICC-ul va fi platit numai dupa ce se vor termina cele 126 de zile de concediu?
Buna ziua,

As dori sa stiu care este formula de calcul pentru plata concediului pre si post natal, in conditiile in care eu am un PFA.

1. se calculeaza conform venitului real brut?
2. se retine CAS-ul ca procent din suma bruta realizata sau la 741 de lei?
3. fiind pFA, cum se stabileste media veniturilor pe cele 6 luni avand in vedere ca in cazul PFA nu se contabilizeaza zilele lucratoare?


Va multumesc
Multumesc pentru raspuns. In legatura cu banii de concediu pre si postnatal, daca eu am PFA doar din mai acest an dar mi-am platit asigurarea de sanatate personal pe ultimele 12 luni, pot beneficia de banii pe acest concediu? Si daca da, cum se calculeaza? Conform minimului pe economie, sau se ia in calcul si venitul estimat pe PFA din mai pana la sfarsitul anului?
Buna ziua,

Sper sa expun cat mai clar problema cu care ma confrunt. Eu voi naste un copil la inceputul lui august, deci in aprox 2 luni, iar sotul meu doreste sa isi ia un an concediu de paternitate, beneficiind asadar si de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Eu momentan am un PFA prin care imi platesc darile catre stat ca sa pot beneficia de asigurare de sanatate in primul rand (ceea ce ma intereseaza cel mai mult acum).
Salariul sotului meu (o treime din el) este supus popririi. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. eu pot depune dosar la CASMB cu PFA-ul meu pt a beneficia de banii pe concediul prenatal? Sau este mai indicat ca sotul sa depuna acest dosar?
2. sotul meu va primi timp de un an 85% din venitul sau de pe cartea de munca sau 85% din venitul sau mai mic cu o treime rezultat din poprire?

Va multumesc anticipat