avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1191 soluții astăzi
Forum Activitate irwirw

Activitate irwirw

Buna ziua,sunt în CCC timp de 2 ani iar copilul are 1an si 5 luni și nu mai vreau să revin la actualul loc de muncă.Cum trebuie procedat?În schimb am găsit să muncesc in altă parte și întrebarile mele sunt:Pentru a mă angaja în alt loc trebuie sa aștept 2ani să-mi dau demisia și apoi să mă angajez în altă parte!?sau mă pot angaja acum in alta parte și pot beneficia și de stimulentul de inserție până la trei ani ai copilului?
Buna ziua,am primit răspunsuri la întrebarea mea și aș vrea să mai adaug intrebări la discuție dar nu stiu cum,menționez că folosesc tableta.Multumesc
Buna ziua,as dori să știu ce este de făcut în urma unui denunț făcut acum2ani împotriva patronului la acuzația de înscris sub semnătură privată(a semnat contractul de muncă în locul meu), denunț făcut la Parchet si in urma căreia s-a dovedit că int-adevar nu este semnătura mea dar nici a patronului(!?)Acum vă întreb ce pot face în continuare? Îl mai pot acționa în judecată?
Buna ziua,am o intrebare cu concediul medical,eu il predau patronului si pastrez un exemplar dar de unde stiu eu ca il da mai departe,precizez ca de 2 luni ma amana cu bani pe concediu medical.Multumes
Buna ziua,m-am hotarat sa fac un denunt la parchet de fals si uz de fals deoarece c.i.m este semnat de administratorul firmei dar in denunt la rubrica faptuitor pe cine trec pe administrator sau numele firmei?nu as vrea sa fac greseli in denunt,daca mai aveti si alte sfaturi VA ROG!!!MULTUMESC
In plangerea pe care o fac(e vorba de c.i.m nesemnat de mine ci de altcineva),cum dovedesc ca nu este semnatura mea?
Va multumesc pentru raspuns,mai am o intrebare:daca vreau sa fac o plangere de fals in acte unde merg?la sediul politiei de care apartin cu adresa sau centrul mare de politie din oras?
Buna ziua,am o alta problema acum:am vorbit cu patronul si mi-a zis ca-mi va trimita prin posta concedierea!?(specific sunt in concediu medical) si sunt si insarcinata(l-am anuntat in scris si mi-a scris pe instiintare ,,am luat la cunostinta,,).Poate sa ma concedieze in aceste conditii?
eu va multumesc pentru raspunsul dat dar mai clar as vrea sa stiu daca dupa ce se va naste bebele beneficiez de suma de 850 sau 900 lei(cat este acuma) in conditiile in care cartea mea de munca ramane tot cu 4 ore desi inainte timp de 3 ani am fost trecuta cu 8 ore.Multumesc.
Buna ziua,as vrea sa stiu daca concediul medical se ia ...% din venitul ultimelor 6 luni sau ultimei luni muncite? aceeasi intrebare si pentru prenatal si postnatal?Multumesc