Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere in cadrul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere in cadrul muncii

Buna ziua,sunt în CCC timp de 2 ani iar copilul are 1an si 5 luni și nu mai vreau să revin la actualul loc de muncă.Cum trebuie procedat?În schimb am găsit să muncesc in altă parte și întrebarile mele sunt:Pentru a mă angaja în alt loc trebuie sa aștept 2ani să-mi dau demisia și apoi să mă angajez în altă parte!?sau mă pot angaja acum in alta parte și pot beneficia și de stimulentul de inserție până la trei ani ai copilului?
1. Nu trebuie sa asteptati pana ce implineste copilul 2 ani pentru a va da demisia . Demisia se poate inainta oricand.

In acest caz, puteti solicita vechiului angajator incetarea c.i.m. cu acordului partilor, intrucat demisia poate fi cu sau fara preaviz.

2. De asemenea, puteti renunta la indemnizatie si sa depuneti actele pentru acordarea stimulentului de insertie .