avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate Showdown

Activitate Showdown

Ok, multumesc pentru raspuns.

Insa am odilema... se va mai judeca iar stramutarea la ICCJ?
Motivul stramutarii este banuiala de spaga (mita, interventie... etc) in dosar.
Cererea de stramutare a fost depusa in Mai 2014, iar recursul este la TMB.
Ideea este urmatoarea ... nu inteleg dupa ce cod se judeca stramutarea.
Daca o luam dupa data depunerii actiunii initiale, se judeca dupa codul vechi - instanta competenta ICCJ.
Daca o luam dupa data depunerii cererii de stramutare se judeca dupa codul nou - instanta competenta CAB.
Eu personal consider cererea de stramutare o noua actiune, care nu are legatura cu judecata dosarului.
Problema este ca cei de la CAB si-au declinat competenta, dar fara cai de atac. Deci au facut o "sobo-camila", competenta dupa codul vechi si calea de atac dupa codul nou..... deci aici nu pricep.
Cand am depus cerere la CAB, la registratura mi-a spus ca este posibil sa se judece la ICCJ. La 3 zile am depus si la ICCJ (pentru a nu pierde timpul).
Termenele au fost date total aiurea - primul termen la ICCJ si a doua zi la CAB.

Cei de la ICCJ au respins cererea, fara motivatie, poate chiar pentru faptul ca nu era de competenta lor.

Acum nu prea stiu ce sa fac....

Exista un mod oficial de afla ce instanta este competenta in asemenea cazuri, atunci cand legea este ambigua????

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Am o mare nelamurire. Poate ma ajutati sa inteleg.
Sunt parte intr-un dosar a carei actiune a fost initiata in Oct 2011. In acet moment sunt in situatia de recurs (initiat in Mai 2014). Am depus o cerere de stramutare la Curtea de Apel. Raspunsul a fost ca nu sunt compententi.
Ce legatura are stramutarea cu judecarea procesului??????

Sper ca ma puteti lamuri...

Multumesc
Răspuns la discuția Bursa de studiu
contestatia a fost facuta in luna martie .nici pana la acest moment nu am prumit niciun raspuns.unitatea scolara ma trimite la primarie sa rezolv eu problema,gresala fiind facuta de comisia scolii.pentru eventualele demersuri ma interseaza care este termenul pe care scoala il are ca sa afiseze aprobarile dosarelor,raspunsul sesizarii pe care am facut-o,deoarece dupa 3 luni nu mi s-a comunicat niciun rasouns
Discuție Bursa de studiu
buna seara.am depus la inceputul anului scolar dosar complet ficei mele pt bursa de studiu.nu s-a afisat daca bursa este admisa decat in momentul cand au venit bursele,iar atunci era respinsa pt lipsa acte tata,gresala pe care a facut-o comisia de la scoala,necitind actele ,certificatul de nastere aratand faptul ca nu are tata.scoala a facut o cerere catre consiliu local pt a analiza posibilitatea suplimentarii burselor de studiu cu un loc in data de 11.03 2014.nici pana in data de astazi nu am primit un raspuns daca s-a aprobat sau nu.pe semestru 2 am depus din nou dosar,care nu se stie daca s-a aprobat sau nu.care este termenul legal de raspuns la aceste dosare? cum pot sa rezolv aceasta problema ?de datoria cui este sa repare gresala facuta de comisia scolii?