avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de stramutare, instanța competentã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de stramutare, instanța competentã

Buna ziua,

Am o mare nelamurire. Poate ma ajutati sa inteleg.
Sunt parte intr-un dosar a carei actiune a fost initiata in Oct 2011. In acet moment sunt in situatia de recurs (initiat in Mai 2014). Am depus o cerere de stramutare la Curtea de Apel. Raspunsul a fost ca nu sunt compententi.
Ce legatura are stramutarea cu judecarea procesului??????

Sper ca ma puteti lamuri...

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:34, 25 Iunie 2014
Poate că instanța curții de apel nu este competentă să soluționeze cererea de strămutare. Dați mai multe amănunte. Care este motivul strămutării și când ați formulat cererea?
Competența instanței se stabilește în funcție de motivul invocat și de instanța la care se judecă dosarul, astfel:
- pentru bănuiala legitimă cererea se trimite Înaltei Curți indiferent de instanța pe al cărei rol e dosarul;
- pentru rudenie și afinitate se depune la instanța imediat superioară. Dacă recursul dvs. se judecă la o curte de apel, cererea se trimite tot Curții Supreme pentru că aceasta este instanța imediat superioară.
Motivul stramutarii este banuiala de spaga (mita, interventie... etc) in dosar.
Cererea de stramutare a fost depusa in Mai 2014, iar recursul este la TMB.
Ideea este urmatoarea ... nu inteleg dupa ce cod se judeca stramutarea.
Daca o luam dupa data depunerii actiunii initiale, se judeca dupa codul vechi - instanta competenta ICCJ.
Daca o luam dupa data depunerii cererii de stramutare se judeca dupa codul nou - instanta competenta CAB.
Eu personal consider cererea de stramutare o noua actiune, care nu are legatura cu judecata dosarului.
Problema este ca cei de la CAB si-au declinat competenta, dar fara cai de atac. Deci au facut o "sobo-camila", competenta dupa codul vechi si calea de atac dupa codul nou..... deci aici nu pricep.
Cand am depus cerere la CAB, la registratura mi-a spus ca este posibil sa se judece la ICCJ. La 3 zile am depus si la ICCJ (pentru a nu pierde timpul).
Termenele au fost date total aiurea - primul termen la ICCJ si a doua zi la CAB.

Cei de la ICCJ au respins cererea, fara motivatie, poate chiar pentru faptul ca nu era de competenta lor.

Acum nu prea stiu ce sa fac....

Exista un mod oficial de afla ce instanta este competenta in asemenea cazuri, atunci cand legea este ambigua????

Multumesc anticipat.
Legea nu este deloc ambiguă în această situație. Se judecă după vechiul cod de procedură. Era de competența ÎCCJ.

Art. 40, alin. (4) vCpc: Hotărârea asupra strămutării se dă fără motivare şi nu este supusă niciunei căi de atac.
Ultima modificare: Vineri, 20 Iunie 2014
Radu9, utilizator
Cererea de strămutare se judecă potrivit vechiului Cod de procedură civilă. O cerere de strămutare nu este un nou proces ca să putem vorbi despre noul Cod. Ea nu poate avea o existență de sine stătătoare.

Cererea de strămutare întemeiată pe motive de bănuială legitimă este de competența înaltei Curți de Casație și Justiție.

Showdown a scris:
Problema este ca cei de la CAB si-au declinat competenta, dar fara cai de atac. Deci au facut o "sobo-camila", competenta dupa codul vechi si calea de atac dupa codul nou..... deci aici nu pricep.

Curtea de Apel nu a făcut nimic din ce scrieți dvs. Prevederea potrivit căreia instanța care se consideră necompetentă va da o hotărâre fără cale de atac și va trimite de îndată dosarul instanței competente exista și în vechiul Cod de procedură civilă. Alineatul 3 al art. 158 din acest Cod a fost modificat prin Legea nr. 202/2010 și a avut următorul cuprins:
ART. 158
................
(3)Dacă instanţa se declară necompetentă, hotărârea nu este supusă niciunei căi de atac, dosarul fiind trimis de îndată instanţei competente sau, după caz, altui organ cu activitate jurisdicţională competent.

Alte discuții în legătură

Decizie irevocabila - cerere stramutare proces la iccj asanacheromel asanacheromel Buna ziua , Va rog sa ma lamuriti intr-o problema : -in cazul unei sentinte irevocabile a unui Tribunal din tara , partea nemultumita a cerut ... (vezi toată discuția)
Formula cerere de stramutare a unui dosar dupa ce in cauza a fost respinsa o cerere de recuzare formulata de catre judecator cristina69 cristina69 Buna dimineata Speta este urmatoarea: Intr-un litigiu de munca aflat in apel , judecatorul caruia i-a fost repartizata cauza spre solutionare a formulat o ... (vezi toată discuția)
Cererea de stramutare in ce conditii se depune? clau1858 clau1858 Am un dosar de pretentii in care vreau sa depun o cerere de stramutare pentru judecarea apelului, din motive intemeiate, insa hotararea pe fond la Judecatorie ... (vezi toată discuția)