avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate milan

Activitate milan

Buna ziua. Sotul meu a avut in luna mai un accident de circulatie fara alte persoane implicate in accident, prin care a iesit dintr-o curba , a avariat masina si in rostogolire a lovit si un stalp de electricitate. Acuma Electrica solicita despagubiri de 4.900 ron( din care stalpul este 250 ron , restul transport, salariati, etc). Permisul i-a fost retinut si suspendat pentru 2 luni ,si dupa ce am intervenit pana la parchet cu cerere de urgentare a solutiei, apoi la comisarul sef am obtinut permisul. Politia din localitatea unde a avut accidentul nu ne-a trimis procesul verbal de accident nici in ziua de azi, desi am facut numeroase solicitari in scris( peste 8 adrese inclusiv catre seful politiei), spunand inainte de finalizarea procesului ca nu au voie sa ne dea si noua un exemplar.Avem nevoie de el pentru a-l transmite la Electrica in vederea recuperarii prejudiciului de la asigurari.
Am citit ca politia era obligata in 30 de zile de la intocmire sa ne transmita procesul, acuma nu stiu de cand curg aceste 30 zile , de la data accidentului sau de la data finalizarii acestuia. Permisul a fost suspendat pana in 19 august 2012, in baza a ce nu stim nici azi, numai din spusele verbale ale agentului constatator, ca iesind din curba a intrat pe contrasens, incadrand-o la circulatie pe contrasens.
Dupa numeroasele adrese transmise inca din luna iulie, azi am primit telefon de la agentul de politie care s-a ocupat de caz cum avem atata nesimtire sa transmitem atatea adrese, zicand ca el a transmis dosarul de 2 ori, cu toate ca ieri seful sau a zis ca a fost transmis la adresa veche de la Electrica si vor retransmite la adresa buna !!!! Deci cineva clar minte, deoarece Electrica a confirmat si azi ca nu a ajuns la ei nimic.
Cum putem ajunge in posesia acestui proces verbal legal, ca am ajuns deja cu nervii la pamant dupa atata bataie de joc, asa ceva nu am fi crezut ca se poate intampla intr-o institutie bugetara. Pana am obtinut permisul de conducere tot asa am fost purtati de la unul la altul, au trimis de la parchet dupa el in ziua in care am fost in audienta desi de la politie au zis ca l-au trimis de 2 saptamani !!!
Va multumesc .
cum faci stornarea? numai tvaul se storneaza pe factura?
corect ar fii sa stornezi toata factura si sa repui corect cu taxare inversa,nu?
iar in decot unde treci respectivul tva stornat, la regularizari?
Dar am putea merge sa ridicam noi dosarul sau o copie a deciziei? Ne vor elibera?
Buna. Am urmatoarea problema.
In data de 24.09.2008 am avut proces la Curtea de apel Cluj pt o restituire de taxa inmatriculare, unde am primit decizia favorabila, definitiva si irevocabila.
De atunci asteptam ca cei din Cluj sa ne trimita dosarul la Zalau ca sa putem sa -l investim cu formula executorie. Ne tot paseaza de o saptamana ca il trimit "azi" dar tot nu a ajuns. Nu exista un termen pana la care trebuie transmise astfel de dosare?
pentru o microintreprindere cu un obiect de activitate secundar < intermediere materiale tehnico-sanitare> CAEN 5115, neplatitoare de TVA, este obligatorie detinerea unei case de marcat pentru vanzarile catre persoane fizice?
Materialele se aduc pe baza de comanda verbala( fiind persoane fizice), nu detinem magazin de desfacere, acesta fiind motivul pentru care am optat pentru intermediere....
pentru o microintreprindere avand ca obiect principal activitate lucrari sanitare si obiect secundar intermediere cu materiale tehnico sanitare( incadrate la cod caen 5115) este corecta inregistrarea materialelor achizitionate pentru efectuarea lucrarilor in contul 371? se cumpara materiale, se adauga adaos si apoi se factureaza la beneficiar, impreuna cu prestarea de servicii.
a fost singura modalitate de incadrare la registrul comertului a achizitiei acestor materiale, neavand spatiu pentru a se face comert. materialele sunt achizitionate conform necesarului pentru fiecare lucrare in parte, fiind posibil ca la sfarsitul lunii sa ramana pe stoc materiale.