avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate CarmenBerceanu

Activitate CarmenBerceanu

Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Va multumesc.
S-au facut 2 testamente ( nominal ) unul in favoarea celuilal, in fata notarului si autentificat de acesta. Fratii mei doresc dezbaterea parti mostenite de la mama, dupa moartea ei.
Deasemenea , fratii urmaresc sa -si insuseasca partea de mostenire.
Din cele citite de mine ,fiecare dintre noi trebuie sa platesca taxe notariale?
Testamentele au valoare juridica in fata unui proces juridic de succesiune?
fratii urmaresc scoaterea tatalui din casa prin vinderea partilor lor.
Care e demerdul acestei procedurii ?
va multumesc
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Testamentul a fost facut de un notar si autentificat in fata lui.
Acest testament necesita recunoasterea celor 4 fratii ?
Testamentul are voaloare in fata unui proces de dezbatere a mostenirii?
Sa inteleg ca mostenirea trebuie dezbatu-ta in timp de 1 an de zile?
multumesc

Buna seara,
In urma cu 5 luni mama mea a murit. Tatal meu traieste. Impreuna au facut un testament universal in care se stipuleaza ca in cazul morti unuia dintre ei , celalt va mosteni partea celui decedat si doar dupa moartea ultimului, averea va fi impartita noua, patru frati. fratii mei vor sa dezbate acum mostenirea. Intrebarea mea este : conform testamentului doar tatal meu este mostenitor?
Eu nu doresc dezbaterea mostenirii pt ca este bunul lor si inca tata este in viata.
Vamultumesc anticipat de ajutor

Buna seara! Am divortat in Israel in instanta si as dori sa stiu care este procedura de divort recunoscuta in Romania.? Am tradus in engleza hotararea judecatoreasca si am apostilat-o. Ce este necesar de facut in fata unui notar din Romania pentru reglementarea divortului sin in Romania?
Multumesc de colaborare
Carmen
multumesc
Asa stiu si eu. Daca a intrat cu pasaport israelian cu el iese Dar vreau sa fiu sigura care este procedura pt ca fetita are si certificate de cetatean roman.Multumesc
Buba ziua. As vrea sa stiu daca am nevoie de imputernicire de a iesi din Romania cu fetita mea minora, care are pasaport israelian dar si certificat de nastere roman ? Locuim in Israel , eu si sotul meu si fetita a invatat in Romania, clasa I .. Acum vreau sa o aduc in Israel in vacanta.Cu pasaportul israelian a intrat in Romania .In cazul in care ne intoarcem in Israel , ce acte necesare sunt cerute la frontiera?
Multumesc si o zi nemaipomenita.
CB