avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate motanila

Activitate motanila

La ce data se poate solicita sotia pensionare anticipata/normala ,nascuta in 11-09-1961 cu o vechime de 28 ani din care 13 ani grupa a 2 de munca ?.Perioadele de somaj sunt asimilate ca si vechime ?
In urma cu 15 ani am hotarat ca bransarea la apa rece si calda sa fie facuta de pe coloanele de la baie cele de la bucatarie sa fie anulate. Pe coloana de apa rece am schimbat contorul cu unul de bransament clasa C ,cerand asociatiei ca pe acest contor sa nu mai fie luata in calcul pierderea . Am depus copie dupa documentele apometrului .Raspunsul As. a fost ca nu se poate datorita faptului ca am doua conoare in loc de patru, cat si faptul ca pe documentele contorului nu este trecut mumele meu si ca mai sunt si alte cauze din care se pierde apa. Exista o baza legala care reglementeaza numarul de contoare in apartament? Este reglementata inlocuirea contorilor de apartament care au metrologia expirata de 15 ani ? Cum poate fi interpretat refuzul celorlalti de a face verificarea metrologica? Ma pot numi consumator final?
Răspuns la discuția Restituire suma de bani
Va multumesc pentru raspuns. Persoana care a facut curat avea la acel moment un contract de 2 ore ca femeie de servicila o banca, rugande-ne sa nu-i facem conventie ca isi va pierde serviciul . De comun acord si cu contabila As. am rugat-o pe sotie sa fie ia trecuta in acte. Ca martor ca venea dupa bani este si contabila care a confirmat aceste fapte. Persona respectiva a mai lucrat in trecut la As. si era de incredere.
Răspuns la discuția Restituire suma de bani
Buna seara . Situatia sta cam asa: Persoana care a incasat bani a facut si curat dar in acte a fost trecuta sotia platindu-se toate taxele la stat . Nu se putea ca timp de 22 luni sa nu se fi facut curatenie. In urma schimbari administratiei acestia au cerut prin semnaturi sa se confirme daca sotia a fost vazuta facand curatenie.Indemnizatiile cumulate in 22 luni se ridicau la 4300 lei. Pentru a putea recupera bani luati ilegal( in opinia lor) au convocat o sedinta extraordinara in care am negociat cu iei suma de 3000 lei fara taxele la stat. Aceasta negociere nu a fost pe placul vicepresedintelui, Am Inchiat si un angajament de plata pe care au semnat cei prezenti la sedinta. Intre timp au retras plangerea de la politie dar m-au obligat sa scriu un alt angajament impus cu suma de 4300 lei . In urmatoarea faza mi sa inmanat un prioces verbal cu semnaturile comitetului executiv puse pe angajamenul meu fara a avea un numar de inregistrare ,data ,numar etc. in care se mentioneaza ca data cea a sedintei in care sa stabilit suma de 3000lei Nu ar fi fost normal sa emita o decizie care sa contina si elementele mai sus amintite? Au trecut peste hotararea adunari generale ? Nu seamana a Santaj? Cu toate acestea sunt denigrat incontinuare fata de locatari de catre vicepresedinte. Va multumesc pentru mesajele trimise.
Răspuns la discuția Restituire suma de bani
Pentru a lamuri mai in detaliu lucrurile ma pot adresa unui birou de mediere si dupa aceea daca situatia imi este favorabila pot depune o plagere la procuratura ?
Răspuns la discuția Restituire suma de bani
Buna seara si va multumesc pentru promtitudine. De curatenie s-a ocupat o alta persoana care a primit bani pentru serviciul facut. Contractul a fost semnat de catre presedinte in functie la acea vreme stiind de aceasta situatie. La sedinta extraordinara s-a convenit ca eu sa platesc suma de 3000 lei . Vicepresedintele nu a fost de acord si inpreuna cu comitetul executiv mi-au impus suma de 4300 lei ca si cum aceasta s-a hotarat in sedinta extraordinara, Pentru plata acestei sume mi-au dat un proces verbal cu semnaturile comitetului executiv. Pentru a schimba suma nu ar fi fost necesara o noua sedinta ? Poate Comitetul executiv sa ia decizii peste adunarea generala?
in perioada Dec 2001-Aug 2012 sotia a fost angajata cu conventie la As de prop. ca ingrijitor, In acea perioada eu detineam functia de administrator iar ultimile doua luni pe cea de presedinte.In urma schimbari mele din fuctie, vicepresedintel a considerat ca aceasta suma sa fie recuperat pe baza unui tabel de semnaturi ale locatarior in care se cerea acestora declarati, daca a fost vazuta facand curatenie.Curatenie s-a facut de catre alta persoana care a fost platita avand martori.S-a convocat o sedinta extraordinara in care s-a hotarat plata sumei de 3000 lei.Aceasta suma nu a fost pe placul vicelui si inpreuna cu comitetul executiv au hotarat o suma de 4200 lei .Mi sa inmanat un proces verbal in care se spune ca in adunarea generala sa stabilit aceasta suma.A fost depusa o plangere la politie si ulterior retrasade catre As. Am hotarat sa stingem acest conflict pe cale amiabila dar mi-sa impus sa scriu un angajament in care sa recunosc ca s-a incasat bani in mod ilegal. Legea 230 spune ca daca s-a adus un prejudiciu As. acesta va fi stabilit de catre organele in drept si recupererea se va face in urma unei hotarari judecatoresti. In tot acest timp am fost denigrat in fata locatarilor, amenintat ca va face reclamatii si la alte institutii creidu_mi o stare de tema. In opinia aceasta seamana cu un santaj In scopul obtineri banilor. prin incitarea locatarilor de a lua hotarari pe baza unor fapete descrise cu rea intentie.