avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate mauzi

Activitate mauzi

Răspuns la discuția somatie de plata
nu ,nu am apometru.Oricum le voi platii suma nu e foarte mare, dar vreau sa stiu daca ei nu trebuiau sa aiba un contract semnat cu mine inainte de a-mi trimite acea somatie de plata.
am primit o somatie de plata de la o firma care furnizeaza apa in localitatea unde locuiesc cu o suma de plata calculata pe mai multi ani.Problema este ca nu am incheiat cu ei un contract de furnizare a apei.Imi pot cere efectuarea platii daca nu au la baza un contract incheiat cu mine?
Răspuns la discuția taxa succesiune
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

mauzi a scris:

instanta de judecata?pai nu la notar trebuie sa ma duc pt succesiune?


Aveti dreptul de a va adresa la instanta de judecata sau la notar.Oamenii nu sunt informati in Romania despre drepturile pe care le au.Eu am scris pe formul de cel putin 10 ori despre acest aspect.

Daca nu sunteti municul mostenitor va puteti adresa la instanta de judecata mai ales daca nu va intelegeti cu ceilalti mostenitori.
La instanta se pot inlatura si unii dintre mostenitori, se face partajarea in natura daca mostenitorii nu se inteleg intre ei.

avocat Claudiu Lascoschi
asta chiar n-am stiut si nici nu mi-am imaginat, daca mi-ati putea da niste informatii suplimentare ar fi minunat.
Răspuns la discuția taxa succesiune
articolul este publicat in 13.11.2008
sincera sa fiu si eu m-am gandit la a treia varianta si sper ca asta e,pt ca acum inainte de sarbatori mi-ar fi si imposibil sa mai pot face ceva.

multumesc pt lamuriri
Răspuns la discuția taxa succesiune
am scris cuvantul avocat in loc de notar din greseala si mi-am dat seama doar dupa ce postarea mea a fost trimisa deja,ma gandeam ca o sa va da-ti seama de asta si o sa ma scuzati.Oricum imi cer scuza.
Daca luam articolul acela citat de mine de bun nu mai intrebam aici nimic,l-am citat tocmai in speranta ca ma puteti indruma.

notarul la care eu am fost mi-a spus ca succesiunea trebuie facuta neaparat pana la sfarsitul anului.Stiam de acel articol 77 din codul fiscal ,dar m-am gandit ca daca el imi spune asta o fi stiind el ceva ce eu nu stiu.
Din acest motiv am citat acel articol de ziar pentru ca afost singurul loc in care am gasit ceva apropiat de ce mi-a spus acel notar.
Răspuns la discuția taxa succesiune
instanta de judecata?pai nu la notar trebuie sa ma duc pt succesiune?
Răspuns la discuția taxa succesiune
nu ma refeream la onorariul avocatului,cred ca m-am exprimat eu gresit,ci la taxele de timbru
" Cheltuielile cu birocratia legata de succesiune ne omoara pe noi, cei scapati cu viata. Acestea vor fi cu 60% mai mari daca succesiunea este facuta dupa trecerea unui an de la momentul decesului. Majorarea este cauzata de faptul ca mostenitorii vor trebui sa plateasca si taxa notariala de timbru, de care erau scutiti de vechea legislatie, ce prevedea doar plata onorariului notarului, a timbrului judiciar si a taxei pe valoarea adaugata."

am citit acest articol (nu spun unde pt ca nu stiu daca am acest drept). dar nu stiu care e baza legala si la ce se refera exact.Cu fratele meu ma contrazic pt.ca el spune ca se refera la anul in care a murit(????)
Discuție taxa succesiune
am o problema,tata a murit in luna martie 2008.Notarul mi-a spus ca succesiunea trebuie facuta pana la sfarsitul acestui an pentru a beneficia de reduceri de taxe,dar din ce am citit am inteles ca taxele notariale nu se platesc daca succesiunea se face in termen de un an de la data decesului.Nu inteleg si nici nu stiu unde sa caut in legislatie,va rog mult ajutati-ma cu un sfat.
Răspuns la discuția asociat la micro
mersi pt. raspuns
doresc sa infiintez o microintreprindere in asociatie cu cineva.Pentru a putea fi microintreprindere trebuie sa am minim un salariat.Pot avea atat calitatea de asociat cat si de salariat si in acelasi timp sa ma incadrez in conditiile impuse de codul fiscal pentru a putea functiona ca microintreprindere?