avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate Alin233

Activitate Alin233

Buna ziua, intrebarea mea suna cam asa:

Am o datorie la banca care din motiv de neplata(am ramas fara loc de munca) a ajuns la o firma recuperatoare cu titlu executoriu silit. Acum ma ajuta parintii sa imi fac un PFA si am si o carte care o voi scoate, deci voi castiga si din dretpturi de autor. Poate sa vina firma recuperatoare sa imi puna poprire pe venit PFA si/sau din drepturi de autor? Eu doresc sa achit integral in viitor daca imi merg acestea bine si sa scap de datorie intr-un final.

Si a doua intrebare daca se poate:
O sa platesc ca PFA la stat cu obiect de activitate comert cu amanuntul TVA, impozit pe venit, CAS, CASS, acum daca platesc acestea, mi se mai ia si din carte pe drepturi de autor CAS si CASS? am inteles ca editura care imi va da 17% din venituri imi opreste impozit 10% din acesti 17% prin urmare de IMPOZIT pentru drepturi de autor nu mai vorbim.

Totodata am descoperit o informatie de un plafon de 35000 euro anual care daca nu este depasit sunt scutit de plata contributiilor la drepturi de autor. Este adevarat?

Astept un raspuns, multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va puteti uita pe lista de intretinere daca locuiti la bloc si de exemplu daca locuiti acum 2 persoane va uitati la apartamente cu acelasi numar de camere dar cu o persoana in plus. ap2 camere 2 persoane// apartament 2 camere 3 persoane. Cam acela este raspunsul.
Răspuns la discuția Inchiriere spatiu website
mersi mult de raspuns, vad ca e mult prea greu sa infintez un PFA. Daca as dori sa fac un pfa care chiar sa ma ajute mult de tot as face pe 10-12 ramuri ca sa pot face mai multe lucruri deodata, sa nu fiu nevoit sa il inchid daca o ramura nu imi merge. Dar din cate vad imi trebuie cam 3000 ron pentru treaba asta+ contabilitate care e o mare bataie de cap si ca sa angajez contabil imi trebuie lunar 1500 ron numai pentru el. Nu stiu ce pot face incat daca vreau sa prestez un serviciu sau daca vreau sa cumpar un site si mai tarziu sa il vand sa ma pot duce la sectia financiara sa platesc 16% din eventualul profit si sa am ceva la mana ca am facut asta in perfecta legalitate. Mult prea complex sistemul asa ca las balta ideea.... . Ce pot face din cate vad sa astept sa ii creasca pretul mult si cand ma hotarasc sa il vand sa infintez pfa si sa il vand cu chitanta. Asta cred ca e cel mai bine ....
Salut intrebarea mea suna cam asa:
In ce ma pot incadra fiscal daca as dori sa cumpar un site web, si sa inchiriez spatiu in el pentru persoane interesate contra unei sume de bani. Cum pot face un contract de inchiriere pentru acest lucru si in ce ma pot incadra fiscal. PFA sau SRL sau pot doar sa ma duc sa vars in fondul statului 16% din profit. Dar cum fac contract de inchiriere? Sunt total nelamurit va rog sa ma ajutati cu rezolvare cat mai simpla ca si timp pierdut pe la diverse institutii si taxe, timbre si altele platite in exces. Vreau sa stiu daca ma pot apuca sau las balta ideea. Multumesc