avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate d_pitica

Activitate d_pitica

Ea a venit pt o luna in tara si ar pleca fara sa se mai intoarca. De aceea ar lua si copilul. Sa ii spuna ca divorteaza.... i-a pus capul la joagar si pt mai putin si a biciuit-o pr ca nu mergea calul cum trebe... copilul e traumatizat...pe ea a facut-o in asa fel incat sa fie izolată de familie, iar banii stransi afara i-a trimis lui
Buna seara. Am o cunostinta marita cu un sot agresiv. A depus o data plângere impotriva lui dar a retras -o insa are certificat medico-legal A fost plecata de acasa in Italia , la munca si s -a hotarat sa il lase dar vrea sa ia si copilul de 5ani cu ea In Italia. Cat a fost plecata , copilul a stat cu tatal dar acesta nu a avut grija de copil ,astfel ca a fost sesizata protectia copilului si a fost chemata in tara. Poate sa il scoata din tara fata semnatura lui ? Ii e frica sa ii zica ce intentii are. Este casatorita cu el.
Buna ziua.
In data de 23.07.2012, am nascut bebe 1 si am intrat in CCC pt 2 ani
Pana la data nasterii am efectuat doar 5zile concediu de odihna din cele 32zile aferente anului.
In august 2013 am facut 10 ani vechime asa ca s -a marit nr de zile C.O. cu 6zile (cred) .
In 12.06.2014 am nascut bebe 2 asa ca am continuat CCC pt inca 2 ani (pana in mai 2016)
De cate zile CO beneficiez la intoarcerea din CCC?
Daca nu mai beneficiez se poate plati nr de zile CO neefectuat? Care e data limita pt depunerea cererii privind plata CO neefectuat?
Va multumesc anticipat
Buna ziua
Am nascut bebe 1 in data de 23.07.2012 si am optat sa stau acasa 23 luni , beneficiind de indemnizatie lunara de 970 lei.
In data de 12.06.2014 , am nascut bebe 2. In data de 24.06.2014 am facut la serviciu , compartimentul "personal" o cerere prin care am solicitat continuitatea concediului de maternitate pt bebe 2. Mi s-a raspuns ca sunt obligata sa imi iau cele 42 zile de lauzie apoi sa imi fac dosarul pt bebe 2.
1.Am cerut stimulentul de 600 lei pt cel de al doilea copil, aferent perioadei de suprapunere si mi s-a spus ca sunt in concediul de lauzie in aceasta perioada. Concediul postnatal este pana in data de 23. 07. 2014, data in care bebe1 implineste 2 ani. In schimb, putea sotul sa isi ia luna 24 pt bebe1 ( cerere nu si-a facut sotul pt ca stiam ca nu are dreptul avand in vedere data nasterii).
2. De la compartimentul financiar contabil mi s-a spus ca ,pt bebe 2 , voi lua doar 600 lei indemnizatie lunara pt concediul de maternitate, din cauza faptului ca nu am avut venituri impozabile in ultimele 12 luni ( pai daca am stat acasa) . in lege nu am gasit nicaieri stipulat acest lucru. Mi se pare aberant , e normal sa nu fi avut venituri impozabile.
V-as ruga sa imi confirmati sau infirmati ,dupa caz, si sa imi oferiti baza legala.
Mentionez ca lucrez in MApN iar dosarul nu il depun la asistenta sociala , ci la serviciul , la acest minunat compartiment care mi-a dat raspunsurile de mai sus.
Va multumesc anticipat.