Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna neefectuat

Buna ziua.
In data de 23.07.2012, am nascut bebe 1 si am intrat in CCC pt 2 ani
Pana la data nasterii am efectuat doar 5zile concediu de odihna din cele 32zile aferente anului.
In august 2013 am facut 10 ani vechime asa ca s -a marit nr de zile C.O. cu 6zile (cred) .
In 12.06.2014 am nascut bebe 2 asa ca am continuat CCC pt inca 2 ani (pana in mai 2016)
De cate zile CO beneficiez la intoarcerea din CCC?
Daca nu mai beneficiez se poate plati nr de zile CO neefectuat? Care e data limita pt depunerea cererii privind plata CO neefectuat?
Va multumesc anticipat
1. La revenirea din CCC veti beneficia de CO proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

2. Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă. (art.146 alin.4 C.mun.)

3. Prin urmare, nu aveti cum sa vi se compenseze in bani zilele de CO neefectuate.