Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Co neefectuat, contract de munca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Co neefectuat, contract de munca perioada determinata

Buna ziua,
Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata in locul cuiva ce este in ingrijire copil.Initial a spus ca va sta 2 ani, insa acum, dupa un an se intoarce la lucru. Eu mai am 6 zile de CO pe care nu le-am luat, le pastrasem pentru sarbatori.Mi s-a comunicat ca voi continua sa lucrez in unitate, pe un alt contract, intrucat acesta inceteaza acum, la intoarcerea titularului.
Mi se platesc in bani contravaloarea celor 6 zile de CO neefectuat la incetarea contractului vechi?
Multumesc.
Deoarece actualul c.i.m. va inceta de drept , zilele de CO neefectuate se vor compensate in bani.

Art. 146 C.mun.
......
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Pentru noul c.i.m. veti avea dreptul la alte zile de CO.

art.145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
....
Multumesc