Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat ...

Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat demisia recent.
As dori sa stiu daca aveam dreptul in astea 6 luni.la Concediu de odihna sau la bani de co???
Codul Muncii
Art. 145. (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
Art.147 (3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
aveati dreptul la concediul de odihna sau la compesarea lui in bani in pt lunile lucrate.
Nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
Co se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii prevede la art.146 alin.3 ca, zilele de Co neefectuate se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.