avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat ...

Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat demisia recent.
As dori sa stiu daca aveam dreptul in astea 6 luni.la Concediu de odihna sau la bani de co???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:45, 12 Martie 2021
Codul Muncii
Art. 145. (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
Art.147 (3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
aveati dreptul la concediul de odihna sau la compesarea lui in bani in pt lunile lucrate.
Nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
Co se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii prevede la art.146 alin.3 ca, zilele de Co neefectuate se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare concediu odihna olguta79 olguta79 O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea ... (vezi toată discuția)
Concediu Ciprian Sandu Ciprian Sandu Buna seara. Am lucrat 4 luni jumatate ca vanzatoare ,luna aprilie si mai am avut contract de 4 ore ,iunie si iulie contract de 6 ore ,iar de pe 1 august pana ... (vezi toată discuția)
Concedii odihna creatza_70 creatza_70 Buna seara! Cum trebuie procedat in legatira cu obligativitatea acordarii concediilor de odihna in cazul salariatilor angajati pe o perioada determinata de ... (vezi toată discuția)