Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul concediu de odihna

cum se calculeaza concediul de odihna cand se termina contractul pe perioada determinata si incepe cel pe durata nedeterminata?
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Pentru exactitate , ar trebui sa ne spuneti durata exacta si numarul de zile de Co prevazut in c.i.m.
din luna septembrie pana in luna iunie au fost mai exact 23 zile de concediul de odihna, din care s-au efectuat 19 zile.Se restange activitatea firmei in luna iunie si jumatate din august. daca eu mai am 4 zile de concediu de odihna, eu ce fac cand firma este inchisa.
Potrivit art.146 alin.4 C.mun., compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Asadar, daca raportul de munca va inceta cele 4 zile de CO neefectuate se vor compensa in bani.
contractul determinat se incheie si va incepe un contract de munca nedeterminat. cum se vor calcula zilele de concediul de odihna incepand din iulie? CONTRACTELE SUNT LA ACEEASI FIRMA.
ditrih, utilizator
Pana in iulie se va calcula pentru c.i.m. pe durata determinata, iar din iulie pentru c.i.m. cu durata nedeterminata ....