avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna,
Stiti daca in cazul in care ne depunem demisia ni se deconteaza zilele de concediu cu plata?
Cel mai recent răspuns: glyoto , utilizator 22:07, 4 Aprilie 2013
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, conform art. 146 alin. (4) din Codul muncii.

Astfel, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca indiferent de motivul incetarii c.i.m. - concediere, demisie , acordul partilor etc.
glyoto: Da, angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic .
IGHI a scris:
... angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata ....



Se compenseaza doar de zilele de CO neefectuate si nu de cele efectuate .....

IGHI a scris:
... angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata ....



Se compenseaza doar de zilele de CO neefectuate si nu de cele efectuate .....


Bineinteles ca salariatului i se platesc doar zilele C.O. neefectuate ( eu vroiam sa scot in evidenta ca zilele de c. o. se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic)
Nu asta era problema acelui user ... din ce ati postat dvs , reiese faptul ca i se platesc toate zilele de CO - situatie valabila in care acesta nu a efectuat nicio zi de CO in perioada lucrata

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna ContSters75393 ContSters75393 Daca o persoana in cursul anului precedent a prins doar 3 luni de munca ca angajat oare nu trebuia intr-un fel sau altul de a beneficia de C.O? (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu de odihna coraline coraline sunt incadrata in munca cu contract pe perioada determinata de la 1.09.2010 pana la 31.08.2011.sunt insarcinata in 5 luni jumatate si de la 9.05.2011 intru in ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna neefectuat d_pitica d_pitica Buna ziua. In data de 23.07.2012, am nascut bebe 1 si am intrat in CCC pt 2 ani Pana la data nasterii am efectuat doar 5zile concediu de odihna din cele ... (vezi toată discuția)