Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna,
Stiti daca in cazul in care ne depunem demisia ni se deconteaza zilele de concediu cu plata?
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, conform art. 146 alin. (4) din Codul muncii.

Astfel, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca indiferent de motivul incetarii c.i.m. - concediere, demisie , acordul partilor etc.
glyoto: Da, angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic .
IGHI a scris:
... angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata ....

Se compenseaza doar de zilele de CO neefectuate si nu de cele efectuate .....

IGHI a scris:
... angajatorul are obligativitatea ca la incetarea raportului de munca sa-i plateasca salariatului zilele de C.O. anual, zile care se acorda proportional cu activitatea prestata ....

Se compenseaza doar de zilele de CO neefectuate si nu de cele efectuate .....

Bineinteles ca salariatului i se platesc doar zilele C.O. neefectuate ( eu vroiam sa scot in evidenta ca zilele de c. o. se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic)
Nu asta era problema acelui user ... din ce ati postat dvs , reiese faptul ca i se platesc toate zilele de CO - situatie valabila in care acesta nu a efectuat nicio zi de CO in perioada lucrata