avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate smileylory

Activitate smileylory

Buna, se poate cumpara o proprietate pe numele copilului meu minor iar eu si sotul sa ne trecem cu uzufruct viager pe durata vietii.?
Daca este posibil acest lucru, ulterior daca vom dori sa vindem apartamentul si sa cumparam ceva mai mare se poate face trecerea in aceleasi conditii (sa fie pe numele copilului iar noi sa fim trecuti cu uzufruct pe durata vietii)?
Buna.
O prima intrebare:
Unul dintre soti detine un apartament dobandit inainte de casatorie (ca nuda proprietate si ulterior, dupa casatorie dobandeste proprietatea deplina asupra apartamentului), in situatia in care vinde acest apartament(1) si achizitioneaza altul(2) din banii dobanditi din vinderea primului apartament, in caz de divort, apartamentul 2 va intra la partaj?
O alta intrebare:
Copilul minor poate fi trecut ca proprietar pe un imobil?
Răspuns la discuția Reglementare bonuri de masa
Apreciez intentia insa nu mi-ati raspuns concret la intrebare...
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Dar ar putea sa inchirieze fara acordul nostru?

Buna,
In speta avem un apartament RIAL in care sunt 4 familii care beneficiaza fiecare de cate o camera(individual) si cota parte din partile comune(si anume 2 holuri, living, bucatarie, baie, baie de serviciu).
Apartamentul a fost vandut de catre RIAL cu contract individual catre fiecare familie in parte, mentionandu-se cotele comune ale fiecaruia(deci bucataria, baile, holurile si livingul au ramas coproprietate). Intre proprietarii apartamentului nu exista niciun grad de rudenie.
Intre timp unul dintre proprietari a decedat.
Intrebarea este: mostenitorii vor putea vinde oricarui potential cumparator fara a fi nevoiti sa ceara acordul celorlalti proprietari sau trebuie sa inainteze proces pentru iesirea din indiviziune ....sau cum se procedeaza mai exact?
Multumesc.
Buna. As dori sa stiu daca, în cazul în care în decursul unei luni am 8 ore de "concediu(invoire) fără plată", ore luate în zile diferite, este legal sa mi se oprească un bon?
Buna. Detin un contract de nuda proprietate(vanzare-cumparare), prin care eu nu am nici o alta obligatie fata de uzufructor(vanzator), decat aceea de inmormantare in momentul decesului.
Daca nu aflu la timp de decesul uzufructorului si se ocupa altcineva de obligatiile care-mi revin, acea persoana poate ataca contractul de vanzare-cumparare?(eu voi fi dispusa, daca se intampla acest lucru sa suport toate cheltuielile catre persoana care se ocupa de ritualul de inmormantare)
Mentionez ca uzufructorul nu are sot, parinti, copii care ar putea sa aiba dreptul legal de a ataca acest contract.
Intreb acest lucru deoarece uzufructorul, a incercat sa ma convinga in trecut sa renunt la contract, iar in prezent nu imi permite sa o vizitez astfel incat sa fiu la curent cu starea sa de sanatate...
Multumesc anticipat.
Discuție Indiviziune?
Buna,
In speta avem un apartament RIAL in care sunt 4 familii care beneficiaza fiecare de cate o camera(individual) si cota parte din partile comune(si anume 2 holuri, living, bucatarie, baie, baie de serviciu).
Apartamentul a fost vandut de catre RIAL cu contract individual catre fiecare familie in parte, mentionandu-se cotele comune ale fiecaruia(deci bucataria, baile, holurile si livingul au ramas coproprietate). Intre proprietarii apartamentului nu exista niciun grad de rudenie.
Intre timp unul dintre proprietari a decedat.
Intrebarea este: mostenitorii vor putea vinde oricarui potential cumparator fara a fi nevoiti sa ceara acordul celorlalti proprietari sau trebuie sa inainteze proces pentru iesirea din indiviziune ....sau cum se procedeaza mai exact?
Multumesc.
aceste drepturi erau prevazute in CCM national care din 2011 nu mai este. daca cumva le aveti in CCM la nivel de unitate, se aplica, altfel nu mai sunt in vigoare.
Buna,
daca la un moment dat existau anumite reglementari legale care prevedeau anumite beneficii pentru angajat, iar angajatorul a preluat acele beneficii si le-a adaugat in CCM, daca ulterior legea respectiva nu mai este aplicabila, angajatorul poate si el sa renunte la acele beneficii?
Ex. In cadrul societatii in care lucrez, in CCM era stipula ca mamele care revin la munca dupa periada legala de crestere a copilului, pot beneficia la cererea acestora de program de 6 H pana la implinirea varstei de doi ani a copilului, considerandu-se perioada de "reacomodare"... acum se incearca ca acest beneficiu sa fie eliminat din CCM... spunanduni-se ca legea nu mai prevede acest lucru...
Este posibil?