avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate danatrs

Activitate danatrs

am o speta, nimeni nu-mi poate da un raspuns concret. este vorba despre cumpararea unei cantitati mari de baututri alcoolice dintr-o tara din spatiul comunitar(bulgaria). se platesc accizele pe bauturile alcoolice la exportator(bulagaria). tva-ul este achiat in tara de firma importatoare. intrebarea mea este urmatoarea: se mai platesc accizele si in tara noastra, daca ele au fost platite odata la exportator in bulgaria? astept raspuns insotit de legislatia in vigoare
as dori sa stiu care sunt persoanele care sunt scutite de taxe de timbru? de fapt ce ma intereseaza e daca personele cu diabet de gr I insulino-dependenti sunt scutit de pplata taxelor de timbru?daca da, unde gasesc dispozitia respectiva? va multumesc. astept raspuns urgent
v-as ruga mult daca m-ati putea lamuri. care sunt actele necesare pentru a putea face demersurile in vederea primirii drepturilor banesti pentru un copil(roman) nascut in strainatate, de ex, Franta, daca exista certificat constatator de la un spital francez?astept raspuns urgent. multumesc
Răspuns la discuția COPIL NASCUT DUPA DIVORT
in cazul obtinerii unei hotarari de incredintare minor nu mai ai nevoie de acordul celulilalt parinte pentru a iesi din tara cu minorul, pentru ca orice schimbare de domiciliu a parintelui caruia i-a fost incredintat minorul devine si domiciliul acestuia.