avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1374 soluții astăzi
Forum Activitate marianaadriana

Activitate marianaadriana

buna ziua,am o intrebare...dupa incetarea contractului de munca cu acordul partilor,angajatorul mai poate sa-mi ''agate''in spate ceva prejudicii aduse firmei sau nu ?
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
adica,mai exact daca imi gasesc masina firmei lovita avand full casco poate sa ma puna sa o si repar daca vor sau sa-mi traga din salar nu?
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
Pana in prezent nu am primit suma de bani,adica salariul aferent ultimei luni deoarece angajatorul zice ca nu are bani.intrebarea mea este daca poate sa-mi traga din salar...pentru ca motive un angajator''serios''ca acesta poate sa gaseasca.va multumesc!
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
mai am o nelamurire...cand o sa primesc salariul o sa trebuiasca sa-mi semnez si decizia de incetare a c.i.m,iar in cazul in care nu-mi dau salariul corect sau vor sa-mi desfaca contractul cu litera a ce pot face?iau partial banii si semnez decizia dupa care numai prin instanta pot sai recuperez parca sau nu semnez pana nu dau toti banii?va rog un sfat multumesc!
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
va multumesc de ajutor!
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
Am fost la sediul firmei,am predat acea suma de 1000 de ron si am facut un proces verbal de predare primire a banilor de mana si cu 2 martori care au si semnat.intrebarea mea este daca aceasta hartie este valabila(legala)in cazul in care la salar nu vor sa recunoasca ca le-am predat banii.va multumesc de ajutor!
Răspuns la discuția CONFLICT DE MUNCA
problema mare a mea este ca am incasat suma de 1000 de ron...m-am inteles sa-mi fie trasa la salar adica in ianuarie(am facut o declaratie in care sunt de acord sa-mi fie trasa suma de 1000 de ron din salar|),iar saptamana asta am primit o "Convocare la cercetare disciplinara"pentru faptul ca nu am predat suma de 1000 de ron la depunerea demisiei si amenintarea ca voi fi dat in judecata pentru delapidare.mentionez ca acea suma se recupereaza din salar iar acum mi-o cer inainte de salar.ce pot face?nu am avut probleme cu justitia sau politia si nu as vrea sa am pentru acesta suma.va multumesc!
buna seara,am un necaz cu un angajator.am lucrat o perioada de 1 luna ca sofer,am fost obligat sa duc peste tonaj,am fost obligat sa duc marfa fara acte,iar in cazul in care eram oprit trebuia sa ascund actele ce erau fara factura pentru a nu primi amenda,daca refuzam puteam sa stau acasa...mi-am depus demisia si aveam de predat suma de 1000 de ron reprezentand contravaloarea marfi care a fost predata fara factura si incasata de mine,nu am predat-o si am facut o declaratie in care sunt de acord ca la salar sa-mi fie retrasa din salar(declaratie cu 2 martori si am o copie si eu).problema este ca am primit acasa o instiintare prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca demisia nu mi se aproba cu acordul partilor cum am cerut si ca in cateva zile sa inapoiez banii,altfel voi fi acuzat de delapidare.va rog frumos sfatuiti-ma ce sa fac?mentionez ca salariul ce trebuie sa-l primesc depaseste prejudiciul.problema este ca salariul era de 1500 in mana am fluturasul..iar in contractul de munca era de 1400 brut.va multumesc!
Răspuns la discuția Dosar pensionare
26.05.1959
Buna ziua,am varsta de 56 de ani cu o vechime totala de 37 de ani,din care 18 ani in grupa 1 de munca 100 la suta.care imi va fi varsta de pensionare?sporurile neanscrise in cartea de munca pentru care am adeverinte se iau in considerare la pensie?