avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2103 soluții astăzi
Forum Activitate OvidiuRo

Activitate OvidiuRo

Buna seara, cautam informatii in zadar despre situatia in care a fost suspendat permisul sotiei asta seara pe la ora 23. Veneam in spatele unui echipaj de politie care circula cu incetinitorul, pe care o indemnam sa il depaseasca, manevra pe care se temea sa o faca din cauza ca avea vizibilitate usor redusa (strada e usor curbata in asa fel incat vezi cateva zeci de metri inainte dar nu ca pe un drum total drept). In momentul in care drumul devenise rectiliniu si vazuse ca nu vine nimic s-a angajat in depasire. Dupa locul in care a intrat in depasire urmau indicatorul de trecere de pietoni, linis continua si trecerea pustie. In procesul verbal politistul mentionase locul (numarul casei) in dreptul caruia se petrecuse depasirea, dar ulterior revenind la locul unde se intamplase constatasem ca defapt a foct cu 3 case mai incolo. In masina de politie erau 2 politisti si o eleva., in masina sotiei eram eu. In timpul in care completau ei pe acolo m-am deplasat pana la locul cu pricina, cosntatasem ca nu era linie continua cum mentionasera ei in PV si am cerut sa se consemneze in PV ca obiectie. Raspunsul a fost ca o pot face daca doresc in instanta.

In conditiile prezentate considerati ca sunt sanse de a reusi anularea PV si redobandirea permisului suspendat ? In caz ca instanta nu anuleaza PV suntem buni de plata catre politie cheltuielile de judecata ? Multumesc anticipat .

P.S. Mentionez ca la obiectii sotia a trecut ca nu avusese vizibilitate inainte a a efectua manevra de depasire.
Răspuns la discuția Despagubire in caz de expropriere
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Despagubire in caz de expropriere
Este ambiguu felul in care m-am exprimat, precizez ca noi suntem in chirie in acel imobil, imobilul nu ne apartine, doar ne desfasuram activitatea in el.
Buna ziua, imobilul in care avem inchiriate 2 spatii comerciale urmeaza a fi expropriat si demolat de primarie. Intr-una dintre spatii avem activitate, in celalalt urma sa deschidem ceva curand. Legea acorda dreptul de a fi despagubiti in situatia asta? Daca da, in ce conditii ?
Buna ziua, vad zi de zi in mediul online magazine care comercializeaza in dauna fabricantilor, importatorilor, distribuitorilor, comerciantilor onesti si chiar al cumparatorilor marfa contrafacuta. Din moment ce contrafacerea e ilegala si introdusul in tara de asemenea presupun ca nici nu ar mai trebui sa ajunga sa fie comercializate catre publicul (cat se poate de) larg. Care sunt masurile ce se pot lua contra acestor magazine ?