Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire in caz de expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire in caz de expropriere

Buna ziua, imobilul in care avem inchiriate 2 spatii comerciale urmeaza a fi expropriat si demolat de primarie. Intr-una dintre spatii avem activitate, in celalalt urma sa deschidem ceva curand. Legea acorda dreptul de a fi despagubiti in situatia asta? Daca da, in ce conditii ?
Buna ziua,

In orice situatie de expropriere se acorda despagubiri. Cuantumul acestora se stabileste potrivit prevederilor art. 26 din Legea nr. 33/1994, redat mai jos:

Art. 26
(1)Despăgubirea se compune din valoarea reală a imobilului şi din prejudiciul cauzat proprietarului sau altor persoane îndreptăţite.
(2)La calcularea cuantumului despăgubirilor, experţii, precum şi instanţa vor ţine seama de preţul cu care se vând, în mod obişnuit, imobilele de acelaşi fel în unitatea administrativ-teritorială, la data întocmirii raportului de expertiză, precum şi de daunele aduse proprietarului sau, după caz, altor persoane îndreptăţite, luând în considerare şi dovezile prezentate de aceştia.
(3)Experţii vor defalca despăgubirile cuvenite proprietarului de cele ce se cuvin titularilor de alte drepturi reale.
(4)În cazul exproprierii parţiale, dacă partea de imobil rămasă neexpropriată va dobândi un spor de valoare ca urmare a lucrărilor ce se vor realiza, experţii, ţinând seamă de prevederile alineatului precedent, vor putea propune instanţei o eventuală reducere numai a daunelor.

O zi buna.
Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Daca nu sunteti mulțumit de cuantumul despăgubirilor va puteti adresa instanței.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este ambiguu felul in care m-am exprimat, precizez ca noi suntem in chirie in acel imobil, imobilul nu ne apartine, doar ne desfasuram activitatea in el.
Doar proprietarul beneficiază de despăgubiri din cate stiu eu.
Trebuie însă verificat suplimentar pentru chiriași.In masura in care exista un prejudiciu si se poate dovedi se poate adresa instanței.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
din cate inteleg eu din lege, plata despăgubirilor pentru imobilele expropriate se face în baza cererilor adresate de către titularii drepturilor reale, precum şi de către orice persoană care justifică un interes legitim. Deci, puteti solicita si dumneavoastra.