avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire in caz de expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire in caz de expropriere

Buna ziua, imobilul in care avem inchiriate 2 spatii comerciale urmeaza a fi expropriat si demolat de primarie. Intr-una dintre spatii avem activitate, in celalalt urma sa deschidem ceva curand. Legea acorda dreptul de a fi despagubiti in situatia asta? Daca da, in ce conditii ?
Cel mai recent răspuns: OvidiuRo , utilizator 02:27, 21 Februarie 2019
Cu mentiunea ca se aplica legea 255/2010, dintr-o eroare am mentionat legea anterioara, principiile raman insa aceleasi.
Multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expropriere utilitate publica RaluMatei RaluMatei Va rog sa ma ajutati unde este scris in lege sau cod civil aceasta fraza\'\'Despăgubirea reprezintă contravaloarea imobilului expropriat şi a tot ceea ce ... (vezi toată discuția)
Contestare suma despagubire pt expropriere Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Buna ziua, Pentru a contesta suma oferita de stat pt expropiere (e cazul autostrazii Buc - Brasov), e musai sa ne adresam instantei? Eu am gasit in Legea nr. ... (vezi toată discuția)
Expropriere casa StefanL61 StefanL61 Buna ziua Problema este urmatoarea: in vara anului trecut, printr-o Notificare de Expropriere din data de 28.07.2020, emisa de Compania Nationala de Cai ... (vezi toată discuția)