avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate florinn86

Activitate florinn86

Răspuns la discuția Responsabilitatile postasului
Eu mi-am dar cu parerea pt ca stiu cum se lucreaza la Posta, nu pt ca atat ma duce pe mine capul . In legatura ca ti a fortat cutia ai dreptate , dar in legatura ca nu ti a lasat aviz...... Fiind plic simplu nu este obligat sa lase aviz, indiferent de volum , greutate , incape sau nu in cutie, aici tine de fiecare postas in parte si cat de mult il intereseaza de corespodenta . Sper sa rezolvi ceva cu reclamatia dar nu prea as crede... SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI!!
Răspuns la discuția Responsabilitatile postasului
Daca cartea a venit ca plic simplu , postasul este obligat sa il lase in cutia postala . Daca cutia este prea mica si plicul nu incape tr sa introduca plicul, atat cat ii permite cutia ( nu sa forteze cutia postala) si nici nu are obligatia de a va anunta . Daca cartea a venit ca plic recomandat atunci se schimba treaba . Este obligat sa vi l dea prin semnatura iar daca nu va gaseste acasa tr sa va lase aviz sa va duceti la Posta sa l ridicati dumneavostra .
Buna seara. Totul a inceput acum 2 luni , am strans ceva banuti si am zis sa ma duc la dentist sa-mi pun maselele . Am avut nevoie de 2 lucrari dentare ( punti ) sus si jos pe aceiasi parte. Doctorul dentist mi-a pilit dinti vecini , a luat amprenta si m a programat dupa 2 saptamani . Au sosit lucrarile (din portelan ) si de aici probleme. Alta nuanta de culoare , maselele nu calcau unele pe altele , imi intrau mancare pe sub ele , cea de sus nu intra si a trebuit sa mi mai pileasca din dinti vecini . Dentistul spunandu-mi sa le tin asa cateva zile ca o sa se mai aseze si culoarea daca nu o sa ma obisnuiesc cu ea o s o schimbe . Am stat cu lucrarile cateva zile dar nu s a schimbat nimic , am fost din nou la dentist si a retrimis lucrarile la tehnician . Dupa 2 saptamani cand m a chemat din nou la proba aceleasi chestii .Diferenta de culoare fata de dinti mei
, de cate ori mananc imi intra mancare sub lucrare ( el mi a spus ca este nomal ) ,plus ca acum lucrarea de sus este mai mare ca dinti mei pe lungime . Este vreo sansa sa ii las lucrarile si sa-mi inapoieze bani/? Incredere nu mai am sa il pun sa mi le modifice iar. Daca nu e de acord sa mi inapoieze bani ce as putea sa fac mai departe ? Multumesc!
Buna seara , am facut o contestatie la o amenda rutiera si am mentionat sa se judece in lipsa mea . Mai primesc citatie acasa cand o sa fie termenul de judecata ? Multumesc!
Răspuns la discuția Contestatie amenda rutiera
Scrie sa depun inscrisurile in 10 zile dar nu mentioneaza cand e termenul de judecata ..
Buna seara , in vara anului 2013 am luat o amenda rutiera , am depus contestatie si in iunie 2014 am primit o comunicare in care scria sa depun inscrisurile doveditoare etc ,,,,,, ,am facut tot ce a trebuit si acum cateva zile am primit alta comunicare in care se afla si ..... de la Politie cum si in ce fel sa intamplat si in care scrie sa ma prezint cand o sa se judece cu actele in original , in contestatie imi zice sa depun inscrisurile doveditoare pt fiecare parte . Trebuie sa depun din nou inscrisurile doveditoare daca le am mai depus si acum 5 luni? Eu pe contestatie am scris ca sa se judece in lipsa mea, cum aflu cand o sa fie termenul de judecata ? Multumesc!!
Buna seara, am facut o contestatie la o amenda rutiera acum 1 an de zile , si la inceputul luni am primit o comunicare sa depun inscrisurile si taxa judiciara de timbru in termen de 10 zile ( pana la data de 14/07 ) Problema e ca am depus ce mai aveam de depus in afara de taxa care am depus copie de pe aceasta si nu originalul . E tarziu sa o depun acum in original? Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!