avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate mihaierica

Activitate mihaierica

Buna ziua ,am problema,este vorba de fratele meu ,plecat de ani multi in Canada ,a divortat acolo ,s-a recasatorit iar acum vrea recunosterea divortului in Romania
Ce are de facut ? Are nevoie de ajutorul unui avocat ? Ce documente trebuie sa trimita in tara ? Cum sa procedeze ?
mihaierica a scris:

Buna ziua ,
Locuiesc in Orsova , jud. Mehedinti . Avem o problema cu furnizorul nostru de apa si salubritate - referitoare la marirea pretului la mc de apa . Furnizorul doar a preluat o retea deja existenta , nu a facut invenstitii , apa este captata de la un izvor aflat in apropierea orasului . Cum sau unde putem solicita informatii referitoare la acest aspect ? Angajatii societatii refuza sa ne justifice aceasta marire .
Multumesc

Buna ziua ,

De la ultima postare , tot am probleme cu angajatii Soc . Floricola , in sensul ca sunt amenintata ci debransarea , in fiecare saptamana vin 3-4 angajati ai acestei societati care nici nu se prezinta si nu isi declina pozitia in cadrul societatii ci doar ma ameninta , au vrut sa intre in casa , le-am explicat pe un ton mai ridicat ca ma simt hartuita si amenintata , le-am solicitat documente din care sa reiasa ca preturile practicate de ei sunt corecte . Nu am primit nimic ci doar aceste vizite de ... Totodata , am solicitat copia contractului incheiat cu aceasta societate , din pacate eu nu mai am exemplarul meu ; solicitarile le-am facut verbal , sunt o persoana care se deplaseaza greu . Repet , nu am primit decat amenintari . Ce as putea face in aceasta situatie ? Am refuzat sa platesc facturile pentru ca mi se pare aberant ca o singura persoana sa consume 10,80 mc apa rece / luna .
Va rog , ajutati-ma !

Multumesc ,
Răspuns la discuția PROBLEMA POPRIRE
buna seara , unde as putea face demersurile ? cum sa proedez ? multumesc mult
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un sfat . Din pacate , am ajuns in situatia de a avea poprire pe pensie de1/3 ; din restul de 2/3 , banca mai imi retine inca 1/3 . aflandu-ma in aceasta situatie , am aut o intarziere la plata unui imprumut si acum si eu si soacra mea avem o alta poprire . Tinand cont de faptul ca am venituri sigure ( pensie - limita varsta ) , as putea lua legatura cu ultimul executor judecatoresc si sa solicit sistarea popririi pentru soacra mea ?
Multumesc ,
Buna ziua ,
Va rog , ma puteti ajuta cu un raspuns ?
O persoana de 91 de ani poate semna un contract de vanzare - cumparare ?

Multumesc ,
Buna ziua ,
Locuiesc in Orsova , jud. Mehedinti . Avem o problema cu furnizorul nostru de apa si salubritate - referitoare la marirea pretului la mc de apa . Furnizorul doar a preluat o retea deja existenta , nu a facut invenstitii , apa este captata de la un izvor aflat in apropierea orasului . Cum sau unde putem solicita informatii referitoare la acest aspect ? Angajatii societatii refuza sa ne justifice aceasta marire .
Multumesc