avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiX3M

Activitate MihaiX3M

Buna ziua!

Am achizitionat un apartament iar acum doresc sa schimb sediul social al firmei pe care o detin pe noua adresa. La aceasta adresa insa figureaza pe numele proprietarilor precedenti, 3 firme deschise cu foarte mult timp in urma si inactive de peste 10 ani de zile. Din cauza numarului limitat de camere nu pot muta sediul social.

Intrebarea este cum pot scapa de acele firme daca sunt pe numele fostilor proprietari? Cum pot schimba sediul social al firmei pe noua adresa daca aici figureaza deja societatile fostilor proprietari?
Va multumesc pentru clarificari!

Am aflat informatiile cautate.
Pentru a emite o factura catre o companie platitoare de TVA din UE trebuie inregistrata firma in ROI (Registrul Operatorilor intracomunitari). Procedura se efectueaza depunand la Finante doua declaratii 091 si 095.
Este nevoie in plus de un certificat constatator (de la Registrul Comertului) si de un cazier judiciar (de la Politie).
Se depune 091, a doua zi se ridica un certificat cu un cod de TVA (valabil doar pentru operatiunile intracomunitare).
Ulterior se depune 095 pentru finalizarea inscrierii.

Toate cele bune!
Din acel moment firma va fi platitoare de TVA pentru serviciile prestate atat in Romania cat si in Uniunea Europeana sau doar pentru cele din urma?
De asemenea, cum poate fi recuperat acest TVA?

Multumesc,
Buna ziua!

Detin o firma SRL neplatitoare de TVA. Trebuie sa incasez o suma de bani de la o firma aflata in Uniunea Europeana, platitoare de TVA, pentru servicii de promovare online.

Cei de la finante nu m-au lamurit in privinta unui aspect.
Pot emite o factura catre firma respectiva?
Trebuie platit TVA? Cine plateste?
Trebuie sa imi inregistrez firma in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

Va multumesc!
Buna ziua!

In Aprilie 2012 am deschis o firma insa nu am desfasurat activitate pana in acest moment. Ulterior a fost declarata inactiva. Acum doresc sa o activez pentru a putea desfsura activitate.

Care sunt pasii care trebuie urmati si cat costa?

De asemenea, doresc sa schimb obiectul acesteia de activitate.

Care sunt pasii de urmat pentru aceasta procedura, cat timp dureaza si cat costa?

In final, as dori sa stiu cum pot face transferul dosarului dintr-un oras in altul. (Practic, transferararea platilor taxelor si impozitul in noul oras in care voi desfsura activitatea)

Va multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri Andreea.

La punctul 3, este posibil sa redactez eu singur documentele pentru a scapa de taxa?
Imi amintesc ca actul constitutiv l-am redactat singur atunci cand am creat firma.
Buna ziua!

Doresc sa modific domeniul de activitate al unei firme din 4773 Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate

in 8230 - Activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor
Această clasă include organizarea, promovarea şi/sau administrarea de evenimente, cum ar fi congrese, convenţii, conferinţe şi întruniri, fie că include sau nu administrarea şi asigurarea personalului necesar pentru a opera facilităţile în care au loc aceste evenimente.

De asemenea, as dori sa ofer servicii de consultanta in business.
---
O serie de intrebari ar fi:
1. Noul domeniu de activitate necesita diploma de specialitate sau calificari in domeniu? (Cum era in cazul farmaciei)
2.Cat dureaza schimbarea?
3.Cat costa?
4. Firma nu a avut activitate de peste 1 an de zile, poate crea alte probleme?

Va multumesc in avans pentru raspunsuri si le astept cu interes.
Buna ziua.

Detin o firma care are ca obiect de activitate principal organizarea de evenimente.
In acest moment trebuie sa vand bilete pentru un eveniment din Londra.
Aceste bilete le cumpar din Estonia si le vand in Romania.

As dori sa stiu:
Care sunt taxele aplicabile?
Ce obiect de activitate secundar am nevoie?
Orice alte informatii privitoare la reselling.