avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate zavastin

Activitate zavastin

Buna ziua,

As vrea sa achizitionez o masina prin programul Remat 2019. Am o masina pe care o voi da la casare - pe numele meu, persoana fizica, insa detin si un SRL, microintreprindere.

Vreau sa stiu, va rog, cum pot face legal a.i. creditul auto pe care il voi face sa il "trec" pe firma.

Am renuntat la ideea de a trece masina pe firma, pt ca apoi sa aplic pt Remat, intrucat in anii trecuti multe cunostinte cu firme au intampinat enorm de multe piedici birocratice si li s-a respins dosarul si au pierdut programul.

Mentionez ca nu sunt interesat de un contract de comodat (deci doar pt cheltuieli de utilizare si intretinere), ci as dori sa achit creditul prin firma, printr-o solutie legala.

Multumesc.
Buna ziua,

Am fost amendat de Politie pentru ca mi-am pastrat banda!

Intr-o intersectie eram incadrat pentru a face stanga (de pe banda de stanga), iar celalalt conducator auto face stanga de pe banda de inainte.
Strada pe care intram amandoi (el pe prima banda, eu pe banda a doua, cu dubla continua pe mijloc) are masini parcate langa trotuar.
La 50 de m (dupa ce am facut amandoi stanga) el nu mai are loc de masinile de pe prima banda asa ca intra pe banda mea si ma acroseaza.

Masina mea e zgariata pe ambele portiere dreapta, plus aripa spate dreapta, iar cealalta masina este lovita in aripa fata stanga.

Am mers amandoi la Politie, fiecare considerand ca este nevinovat.
Politistul merge cu noi la locul faptei (celalalt conducator a scris in declaratie ca accidentul a avut loc pe alta strada si apoi, la intoarcere la Politie a taiat cu pixul si a scris adresa corecta) si a constatat ca sunt 4,5m distanta intre axul drumului si masinile parcate pe prima banda si concluzioneaza ca am fi avut loc amandoi.
Practic, politistul spune ca benzile nu mai conteaza cat timp au loc ambele masini. Adica daca ar fi fost si o motocicleta, foarte bine, incapeam toti - ce mai conteaza benzile?

Politistul scrie in PV ca eu am schimbat directia de mers spre dreapta si am intrat in cealalta masina, cand eu de fapt mi-am pastrat banda si mi-am vazut de drum.
De asemenea, politistul nu ia in calcul modul in care celalalt conducator a intrat in intersectie si se raporteaza doar la momentul impactului.

Precizez ca sunt incepator si cred ca acest aspect a cantarit destul de mult in decizia politistului care mi-a dat mie amenda si i-a dat dreptate celuilalt sofer.

As vrea sa contest decizia politistului.
Credeti ca am vreo sansa in instanta?

Eu eram singur in masina, el cu sotia si copilul.

Multumesc.




Răspuns la discuția Infiintare firma
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Ar mai fi o situatie la care m-am tot gandit, dar nu stiu unde sa intreb/sa aflu informatii. Cel mai probabil aici. :)

Stiu ca cei care infiinteaza pentru prima data un SRL beneficiaza de anumite avantaje.
Ce nu stiu, este daca una din cele 2 persoane a mai avut un SRL in trecut (SRL care nu mai exista) atunci noul SRL in care cei 2 sunt asociati mai beneficiaza de acele avantaje.

Daca acest lucru nu e posibil, atunci se poate ca firma sa fie infiintata cu un singur asociat (pentru a beneficia de acele avantaje) iar mai apoi sa intre si a doua persoana ca asociat? E ilegal asa ceva?



Buna ziua,

As vrea sa infiintez un SRL impreuna cu inca o persoana. Amandoi suntem din provincie si am vrea ca firma sa aiba sediul in Bucuresti. Niciunul din noi nu are viza de flotant sau mutatie in Capitala.
Ce putem face?

Multumesc.