avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate Ionuttp

Activitate Ionuttp

Salut, am nevoie de putin ajutor.
Astazi am sustinut testul de cunoastere a regulilor de circulatie 13 din 15.L-am promovat si am fost declarat admis.Am permisul suspendat 90 zile (au trecut aproximativ 50).Exista posibilitatea sa reduc perioada de suspendare??am inteles ca da!Insa am fost la ghiseul de acolo, si asa cum la oricare ghiseu suntem informati cu atata "drag" si "caldura",( de te abtii sa nu dai in vre-un alt dosar penal), mi s-a spus ca nu pot sa reduc perioada si sa vin a 91-a zi sa ridic permisul.Acum eu intreb, pot sa aplic pentru o astfel de reducere a perioadei?
(Mentionez ca dosarul penal a fost pt art 334, daca ajuta cu ceva).
Va multumesc mult si astept sa fiu lamurit..:)
Exact asa s-a si intamplat.Suspendarea a inceput de cand mi-a expirat ultima dovada (07.01.2015).Am aproape 30 zile.Insaa, exista acel test care mi s-a spus ca este obligatoriu in cele 90 zile, intrebarea este, daca promovez acel test perioada de suspendare se reduce la jumatate?Va multumesc pentru ajutor :)
Buna ziua,
Din 15 august, de cand am condus masina cu numerele expirate (o distanta scurta si pe niste drumuri secundare), am tot prelungit dovada permisului de conducere, fiind cu dosar penal si permisul luat (mentionez ca n-am mai avut niciodata astfel de probleme).In 7 ianuaria mi-a expirat dovada si am fost sa o prelungesc insa am fost anuntat ca dosarul a fost solutionat si sa astept acasa solutionarea.Astazi, iata ca a si venit.Nu scrie niciunde suspendarea permisului sau vreo amenda, doar ORDONANTA de renuntare a urmaririi penale, dispunerea procurorului pt renuntarea urmaririi penale. In acest caz, pot merge la rutiera sa-mi dea mai multe imformatii? sau chiar si permisul (cu putin noroc) ? Multumesc mult'1
In consecinta, dvs, care credeti ca sunt pasi care ar trebui sa-i fac in continuare?
Exista un termen in care trebuie sa fiu audiat?am auzit informatii precum daca as angaja un avocat ar decurge mai repede lucrurile insa cel mai bine ar trebui sa las totul de la sine (acum de la sine de la sine, insa si rabdarea are o limita), insa oricum, pana acum au trecut 2 luni, 2 saptamani si 1 zi, ar trebui sa mai astept, iar daca totul decurge la fel de ''rapid'' sa aduc la cunostinta ca a trecut ceva timp? (Am avut de gand la inceput sa caut un avocat -aveam de altfel posibilitatea- insa, consider ca pot raspunde si eu pt fapta facuta si ca nu este chiar asa de grava situatia in care complexitatea cazului este relativ scazuta..).Oricum la cat de ''grava'' este situatia si astept atat, mai mult ma omoara stresul, timpul care-l astept pt solutionare.Nu credeam ca voi ajunge in astfel de situatie vreodata.
Aveti dreptate, insa poate dimpotriva ar trebui solutionarea dosarelor care nu sunt foarte complexe, nu stiu care sunt criteriile sau daca sunt niste criterii bune pt solutionare.
Nu am fost audiat inca, nu stiu ce sunt (suspect/inculpat)....
Din cate am auzit (de la Curtea de Apel, cum tot frecventez institutia asta cu mare ''drag'') ca cea mai rapida solutionare e intre 4-6 luni.Insa eu, prima oara cand am fost pentru prelungirea dovezii permisului, nu m-am abtinut sa nu intreb procurorul de serviciu cam cat dureaza solutionarea, acesta privind ''334'', spune ca nu dureaza mult solutionarea, ''fericitul'' caz s-a petrecut in data de 15 august 2014.Oare trece anu' si nu primesc solutionarea?
Stima si multumiri pentru ajutor.
Buna seara,
A trecut aproximativ 1,5 luni si nu am primit solutionarea la dosarul penal 334 (conducerea cu numerele rosi expirate pe drumurile publice- mai degraba 2 strazi/ulite/tarhale s.a. periferice pe o distanta de 1,5 km).Cam cat dureaza solutionarea? Cand am fost prima oara pt prelungire am intrebat procurorul cam care este durata si a spus ca nu ar trebui sa dureze mult.Astept un raspuns sigur, aproape de adevar.Sau cum as putea sa grabesc solutionarea?Va multumesc.:)
Răspuns la discuția dosar penal1
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
Am fost informat de catre polisti cu amenda intre 500-1000 ron, inseamna ca varianta 2 (inchisoare 6 luni-2 ani) este eliminata.Nu stiu ce sa mai cred, sunt confuz.