avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate robertus2

Activitate robertus2

Va mulțumesc mult, o ultima intrebare...
Este vreo problema daca eu am facut plata apartamentului in luna februarie a acestui an? Apartamentul va fi platit cash integral.

raluk0207 a scris:

Nu.
Realizați că dacă acest lucru ar fi posibil, natura bunurilor s-ar schimba prin declarații, după bunul plac.
Aveti 3 variante:
1. Faceți tot posibilul și cumpărați înainte să vă căsătoriți. Eventual, mai amanati cununia civilă.
2. Încheiati înainte de căsătorie o convenție matrimonială de separație de bunuri. Ulterior, tot ce veti cumpara fiecare in timpul căsătoriei va fi bun propriu.
3. Încheiati cu părinții la notar un contract de donație, iar la momentul cumpărarii îl prezentati ca justificare a provenientei banilor.


Mulțumesc, se poate face un act/declaratie ca ea nu are pretentie la acesta? Deoarece el este cumparat din banii părinților mei.

raluk0207 a scris:

Dacă veți cumpara apartamentul după încheierea căsătoriei, da, imobilul va fi bun comun.

Buna seara, am achizitionat acum 4 luni un apartament, inca nu am facut actul de vanzare cumparare, am doar promisiunea de vanzare cumparare.
Intrebarea mea este: Luna asta doresc sa fac cununia civila si as dori sa stiu daca la semnarea actului final sotia va avea un drept asupra bunului.
Buna seara, am cumparat acum 3 luni un apartament si l-am platit integral. blocul are ipoteca la o banca (garantibank) iar eu am platit integral la alta banca
Dezvoltatorul ne-a asigurat ca nu vor fi probleme la actul de vanzare cumparare ce urmeaza sa il facem cam in 1-2 luni.
Ce imi recomandati sa fac?
Răspuns la discuția Mi-am dat demisia
I-am spus ca nu mai vreau sa vin in preaviz, daca am lasat asa, este vreo problema?

PS: Vineri ma duc sa duc inapoi echipamentul, atunci voi intreba daca mai este ceva de facut.
PS2: A fost primul meu job si de aceea intreb :)
Am fost dimineata la locul de munca si mi-am scris demisia, am vorbit cu sefa de raion a spus ca sa imi scriu demisia si sa o las pe birou, i-am spus ca numai doresc sa vin la serviciu incepand cu data de astazi. Am lasat demisia acolo. Credeti ca este ok?