avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate Popos

Activitate Popos

Buna ziua,

Am o firma inregistrata in Marea Britanie si imi doresc sa transfer marfa care urmeaza a fi importata in Romania sub numele firmei din Anglia la o firma nou inregistrata in Romania, administrata tot de mine. In esenta doresc sa inchid firma din Anglia si sa incep activitatea economica aici in Romania sub o firma nou inregistrata.
Din ce am mai citit acest lucru se poate face printr-un contract de vanzare-cumparare intre cele doua firme insa am cateva nelamuriri:

- ce presupune aceasta vanzare din punct de vedere al taxelor? voi fi nevoit sa platesc tva si impozit pe profit pentru firma din Anglia? In Marea Britanie nu suntem inregistrati ca platitori de TVA.
- exista alta modalitate de a transfera marfa in afara de un contract vanzare-cumparare?
- cum stabilesc pretul de vanzare al marfii pentru a nu avea probleme cu organele competente si in acelasi timp sa nu platesc taxe mai mult decat ar trebui?

Va multumesc foarte mult pentru interesul aratat!
Buna ziua. Detin o firma de curatenie (colectez fete de masa de la restaurante si le curat si de asemenea ofer servicii de curatenie la domiciliu) iar singurii angajati sunt eu si inca cineva care suntem si administratori. Pe langa noi mai avem si 2 femei care nu au niciun fel de forma legala de munca inregistrata, deci nu au contract de munca. As vrea sa stiu daca pot intra cumva in legalitate (in cazul unui control de la inspectoratul teritorial de munca) fara sa le fac contract de munca, poate un contract de colaborare sau ceva asemanator? Tin sa mentionez ca una dintre doamne este si pensionara deci nu are voie sa munceasca. Ce as putea sa fac?
Buna ziua.
Locuiesc in chirie intr-un apartament din Bucuresti, iar zilele trecute am avut neplacuta surpriza sa observ ca mi-a fost taiat cablul tv. Probabil a fost taiat din cauza neplatii insa nu eu sunt cel care plateste facturile, ci proprietara. Dupa cateva zile de asteptari astazi m-am dus la cutia furnizorului de cablu din blocul meu si am reconectat cablul aferent apartamentului meu. As dori sa stiu ce se poate intampla daca ei descopera asta si daca aceasta fapta intra in categoria furt.